TOP dovolenkové destinácie 2024

morská hviezdia

Leto sa nám už pomaly ale isto rozbieha a s ním aj túžba po oddychu, zábave a spoznávaní nových miest. Ak premýšľate, kam sa vybrať na dovolenku v roku 2024, prinášame vám tipy na tie najatraktívnejšie destinácie, ktoré uspokoja rôzne chute a očakávania.

1. Korzika

Korzika je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori a leží vo vzdialenosti 70 km od južného pobrežia Francúzska a 80 km od západného pobrežia Talianska. Je známa svojimi krásnymi plážami, dramatickými horami a bohatou históriou. Ostrov je rozdelený na dve časti: Haute-Corse (Horná Korzika) a Corse-du-Sud (Južná Korzika).

Na Korziku sa môžete dostať lietadlom, trajektom alebo loďou. Na ostrove sú štyri letiská: Ajaccio, Bastia, Calvi a Figari. Trajektové spojenie je k dispozícii z pevninského Francúzska, Talianska a Sardínie.

Niektoré z najobľúbenejších turistických cieľov na Korzike sú: Calvi, Bonifacio, Piana, Les Calanches de Piana

Korzika 2024

2. Sardínia

Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori a autonómny región Talianska. Je známa svojimi krásnymi plážami, tyrkysovou vodou, dramatickými horami a bohatou históriou. Ostrov je rozdelený na osem provincií: Cagliari, Carbonia-Iglesias, Medio Campidano, Nuoro, Oristano, Ogliastra, Sassari a Olbia-Tempio.

Na Sardíniu sa môžete dostať lietadlom, trajektom alebo loďou. Na ostrove sú tri letiská: Cagliari (CAG), Alghero (AHO) a Olbia (OLB). Trajektové spojenie je k dispozícii z pevninského Talianska, Francúzska, Španielska a Korziky.

Sardínia ponúka širokú škálu aktivít pre milovníkov prírody a dobrodružstva. Na ostrove si môžete užiť turistiku, cyklistiku, horolezectvo, potápanie, šnorchlovanie, plavbu loďou a mnoho ďalších aktivít. Návštevníci si môžu tiež vychutnať bohatú históriu a kultúru Sardínie, preskúmať malebné dedinky a mestá a ochutnať miestnu kuchyňu.

Niektoré z najobľúbenejších turistických cieľov na Sardínii sú: Cala Gonone, Costa Smeralda, Giara di Gesturi, Barumini, Neptúnova jaskyňa.

3. Madeira

Madeira je súostrovie portugalských ostrovov nachádzajúce sa v severnom Atlantickom oceáne, približne 900 km západne od pobrežia Portugalska. Je známa svojimi krásnymi horami, dramatickými útesmi, bujnou vegetáciou a príjemným podnebím. Madeira je obľúbenou turistickou destináciou pre milovníkov prírody a dobrodružstva.

Na Madeiru sa môžete dostať lietadlom. Na ostrove je jedno letisko, Madeira International Airport (FNC). Priame lety sú k dispozícii z mnohých európskych miest vrátane Viedne.

Najlepší čas na návštevu Madeiry je od mája do októbra, keď je počasie teplé a slnečné. V zime môže byť na ostrovoch chladno a daždivo.

Madeira ponúka širokú škálu aktivít pre milovníkov prírody a dobrodružstva. Na ostrove si môžete užiť turistiku, cyklistiku, horolezectvo, jaskyniarstvo, paraglajding a mnoho ďalších aktivít. Návštevníci si môžu tiež vychutnať bohatú históriu a kultúru Madeiry, preskúmať malebné dedinky a mestá a ochutnať miestnu kuchyňu.

Niektoré z najobľúbenejších turistických cieľov na Madeire sú: Pico do Arieiro, Cabo Girão, Levada do Caldeirão Verde, Funchal, Botanická záhrada Funchal.

4. Malorka

Malorka, nazývaná aj ostrovom pomarančovníkov, citrónovníkov a paliem, je najväčší z Baleárskych ostrovov a najväčší ostrov Španielska. Leží v západnej časti Stredozemného mora a je 110 km dlhý, takže je ideálnym miestom na preskúmanie autom alebo fakultatívnymi výletmi. Jeho najväčším a zároveň aj hlavným mestom je Palma de Mallorca.

Na Malorku sa môžete dostať lietadlom na letisko Palma de Mallorca (PMI). Priame lety sú k dispozícii z mnohých európskych miest vrátane Bratislavy, Viedne, Prahy a Budapešti.

Malorka ponúka širokú škálu aktivít pre milovníkov prírody a dobrodružstva. Na ostrove si môžete užiť turistiku, cyklistiku, horolezectvo, jaskyniarstvo, paraglajding a mnoho ďalších aktivít. Návštevníci si tiež môžu vychutnať bohatú históriu a kultúru Malorky, preskúmať malebné dedinky a mestá a ochutnať miestnu kuchyňu.

Niektoré z najobľúbenejších turistických cieľov na Malorke sú: Katedrála La Seu, Hrad Bellver, Jaskyne Drach, Valldemossa, Pláž Es Trenc.

5. Ibiza

Ibiza, nazývaná aj „Biely ostrov“, je štvrtý najväčší ostrov Baleárskeho súostrovia a jeden z najobľúbenejších turistických cieľov v Španielsku. Je známy svojimi krásnymi plážami, bujarým nočným životom a bohatou históriou. Ostrov je rozdelený na sedem obcí: Eivissa, Sant Antoni de Portmany, Sant Josep de sa Talaia, Santa Eulària des Riu, Sant Joan de Labritja, Ibiza a Formentera.

Na Ibizu sa môžete dostať lietadlom na medzinárodné letisko Ibiza (IBZ). Priame lety sú k dispozícii z mnohých európskych miest vrátane Bratislavy, Prahy, Viedne a Budapešti. Na ostrov sa môžete dostať aj trajektom z pevninského Španielska a susedných Baleárskych ostrovov.

Niektoré z najobľúbenejších turistických cieľov na Ibize sú: Staré mesto Eivissa, Dalt Vila, Cala Comte, Es Vedrà, Hrad Ibiza.

Veríme, že Vám náš výber TOP 5 destinácií pre rok 2024 pomôže pri výbere Vašej dovolenky. Želáme Vám príjemný oddych a zábavu!

Daniel 😊