Si čerstvý maturant? Prečítaj si tento blog!

Ahojte!

Vitajte pri ďalšom blogu.

Nájde sa tu niekde medzi vami čerstvo zmaturovaný stredoškolák, ktorému sa ešte nechce študovať vysokú školu a zároveň sa mu nechce opustiť mama hotel a ísť do sveta? Existuje jeden spôsob, ktorý vyriešim tvoje problémy.

via GIPHY

Ako hovorí jedno staré príslovie : Čo musíš spraviť dnes, odlož na pozajtra a získaš dva dni voľna. V našom prípade to budú dva mesiace. Povedzme si pravdu. Byť študentom má svoje výhody. Vlaky zadarmo, super brigády vďaka JUNGLEE, na ktorých sa dá slušne zarobiť a ešte k tomu aj úľava od platenia odvodov a daní do určite sumy. Určite to všetci poznáte, ale pre istotu… do 200€ žiadne odvody až nad túto sumu 7%, do 367,85€ žiadne dane, potom 19%, pričom si môžeš podať daňové priznanie a dane ti vrátia. Znie to dobre nie?

via GIPHY

Pokiaľ si skončil strednú školu, ale na úrad práce sa ti zatiaľ registrovať nechce, existuje aj iné riešenie. Študentské výhody môžeš aj naďalej využívať do konca októbra kalendárneho roka, v ktorom si ukončil štúdium na SŠ. Jediné, čo musíš urobiť, je prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako samoplatca. Znie to síce hrozivo, ale suma sumárom sa ti to oplatí viac. Ako je to možné? Jednoducho. Pokiaľ budeš chodiť pravidelne na brigády, dokážeš si celkom slušne zarobiť na to, aby si zaplatil zdravotné poistenie sám (neboj sa, nie je to 200€, dokonca ani 100€, minimálny odvod do zdravotnej poisťovne je 70,91€ za mesiac). Pouvažuj nad tým!

via GIPHY

Nemusíš sa báť, všetko je uvedené v Zákonníku práce a to konkrétne v §228 v odseku 2.

Nižšie pripájam link s odkazom, kde si vieš všetko pekne naštudovať!:))

https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/informacia-pre-absolventov-o-zaevidovani-sa-na-urade-prace-socialnych-veci-a-rodiny.html?page_id=92514

Dominika