Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Za dôstojnú prácu!

Za dôstojnú prácu!

Vážme si prácu za dôstojných podmienok, pretože nie všade to je samozrejmá vec. Pre Teba tu je síce portál Junglee, ktorý na svojich stránkach nezverejní žiadnu ponuku, ktorá by zaváňala zneužívaním ľudskej práce, avšak v iných kútoch sveta je situácia úplne iná. Nemusíme zájsť ani veľmi ďaleko…

Mali by sme sa viac zaujímať o to, či tovar, ktorý kupujeme, bol vyprodukovaný, vyrobený alebo vypestovaný za dôstojných podmienok. Či pracovníci dostali náležitú odmenu. Stačí sa zamerať napríklad na banány – u nás tak obľúbené ovocie, ktorého hneď po jablkách a pomarančoch zjeme ročne najviac.

Niet divu, sú chutné a mnohokrát ponúkané v zľavách. To preto, že hoci na nich v obchodoch v tú chvíľu nezarobia majland, nalákajú ľudí na kúpu iného ovocia a ďalších potravín. Samozrejme, že nie všetci si nemôžeme dovoliť kupovať drahé banány. Majme ale na pamäti, že pestovatelia veľakrát dostanú z kilogramu len pár centov.

Na plantážach navyše pracujú ženy, niektoré dokonca tehotné, ktoré celé dni nevidia svoju rodinu a častokrát nemajú ochranné pomôcky alebo dokonca prestávky. Keď sa niekto vzbúri, je vyhodený, v niektorých krajinách dokonca zavraždený… Všetko dopodrobna mapuje Ekumenická akadémia, ktorá reportuje situáciu v krajinách tretieho sveta.

Snaží sa pomôcť producentom aj samotným zamestnancom prostredníctvom spravodlivého obchodu – tzv. Fair Trade. Keď sa poľnohospodárske družstvá zapoja do tohto hnutia a získajú certifikáciu, ľuďom sa zlepšia podmienky na prácu a zároveň zamestnávateľ nepríde „na mizinu“. Pochopilo to aj poľnohospodárske družstvo v juhoamerickej Paname, kde zamestnanci pestovateľov banánov pracujú osem hodín, a keď majú nadčas, dostanú zaň zaplatené. Dokonca majú aj dovolenku a pracovné bonusy, čo v daných zemepisných šírkach naozaj nie je štandardom.

Banány odtiaľ sú síce drahšie, ale vypestované ľuďmi v dôstojných podmienkach. Je samozrejmé, že keď študuješ a privyrábaš si na brigádach, nemôžeš si dovoliť kupovať drahé banány. Stačí však myslieť na ľudí, ktorí za produktom stoja a uvedomiť si skutočnú hodnotu dôstojnej ľudskej práce!

Team P. J. Servis