Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Vianočné trhy 2017

Vianoce? Čožeee? Zas? Presne tak. Hoci ešte nám nejaký ten mesiac chýba, aby sa reálne začali, tak už od konca augusta máme mikulášov v supermarketoch, od októbra už Sagan rozdáva darčeky a všade hrá dookola pesnička All I need is love…love, love, love. No kámo celé zle!

via GIPHY

Ak chceš nasať pravú Vianočnú atmosféru, tak nemám na mysli vyzdobené nákupné centrum, ale atmosféru vianočných trhov. Väčšinou sa konajú vo väčších mestách. Niekde trvajú pár dní, inde aj celý advent alebo dokonca až do nového roka. Preto to treba využiť, lebo sú len raz do roka!

via GIPHY

Zas si Bez peňazí? Ty si skrátka nepoučiteľný. Ak si chceš vianočné trhy užiť naplno, tak bez peňazí to nepôjde. Preto navštív náš portál https://junglee.sk/, zarob si a poď na trhy!

via GIPHY

Trhy sú známe tým, že sú tam stánky s toľkými dobrotami, že by si chcel proste všetky ochutnať. Cigánska, lokše, rebrá, grilovaná klobása, kapustnica, trdenlík, štrúdľa…no si hladný, len čo to čítaš. Proste obžerstvo!

via GIPHY

Na trhy sa nechodí len najesť, ale hlavne stretnúť sa so svojimi známymi, kamarátmi, kolegami alebo spolužiakmi. Takže ak sa chceš realizovať, tak zorganizuj rovno krúžkovicu, pretože treba nabrať silu pred zápočtami.

via GIPHY

Ak si na to odhodlal, tak palec hore. Keď už sa stretnete, treba sa zahriať, lebo v túto ročnú dobu už v noci moc veľké teplo nebýva. Na vianočných trhoch sú okrem jedla aj široké možnosť typických drinkov. Musím samozrejme spomenúť varené víno, medovinu, typicky slovenské hriatô (ak nevieš čo to je, tak to tento rok vyskúšaj bratm) a samozrejme vianočný punč. Toho nájdeš na trhoch toľko druhov asi koľko je aj stánkov a samozrejme, že každý stánkar vyhlasuje, že jeho je najlepší v meste. Výber záleží na tebe a keď si si už vybral tak samozrejme na zdravie!

via GIPHY

Povedali sme si všeobecné info o trhoch a teraz sa poďme pozrieť na to, aké trhy ťa čakajú tento rok.

Bratislava

Tento rok možno očakávať zhruba 100 stánkov s dobrotami všakovakého druhu. Trhy sú organizované mestom a odohrajú sa na Hlavnom námestí, Hviezdoslavovom námestí, Františkánskom námestí, Primaciálnom námestí, Nádvorí Starej radnice a Námestí Milana R. Štefánika, ktoré nájdete v historickom centre mesta a sú otvorené väčšinu dňa a samozrejme večer.

https://www.visitbratislava.com/sk/podujatia/vianocne-trhy-2017/

Košice

Hlavná ulica, ktorá je zároveň najdlhšou pešou zónou na Slovensku, sa premení na rozprávkovú krajinku plnú drevených stánkov, lahodných nápojov i jedál, vyzdobenú vločkami a stromčekmi.
Tešiť sa môžete na Primátorský punč, Anjelskú kapustnicu, varené vínka zo všetkých kútov Slovenska, ovocné čajíky, horúce čokoládky, perníky, medovníky, langoše, zemiakové placky, klobásky i smažené mäso, i ručne vyrábané vianočné ozdoby, živý Betlehem, bohatý sprievodný program a krásnu výzdobu.
Vianočné trhy sa budú konať tento rok od 5. do 23. decembra, potom od 26.decembra do 6. januára 2018. Stánky by mali byť povinne otvorené od 10. do 20. hodiny.

Viedeň, Rakúsko

Vianočné trhy vo Viedni si už možno zažil a keď nie, tak ich určite odporúčam. Do Viedne sa vieš dostať busom už za 1 €. Po celom meste je ich viac ako dvadsať a majú lákavú vôňu vianočného punču a pečených gaštanov. Vianočné trhy 2017 tu už začali 18. Novembra a trvajú až do 30. Decembra, každý deň od 10,00 do 22,00 hod.
Unikátny je tiež vianočný a novoročný trh v paláci Schönbrunn, priamo pred palácom na Parade Court. Bude prebiehať až do 1. januára vrátane, v čase od 10,00 do 21,00 hodiny.

Praha, Česká republika

Medzi mestá s najkrajšími vianočnými trhmi sa hrdo radí aj Praha. Vianočné trhy 2017 budú prebiehať v centre mesta, od Staromestského námestia so živým betlehemom až po Václavské námestie a to od 2. do 23. decembra. Stánky budú otvorené od 10,00 do 22,00 hodiny.
Pri návšteve vianočnej Prahy si nenechajte ujsť prechádzku Karlovým mostom, ktorý je považovaný za jeden z najpôsobivejších historických mostov v Európe.

Budapešť, Maďarsko

Na budapeštianskom Vörösmartyho námestí sa tento rok koná už 16. ročník tradičných vianočných trhov, ktoré patria medzi desať najkrajších v Európe. Jedinečnosťou tohto trhu je, že ide o vianočný aj novoročný trh a otvorený je od 27.novembra do 31. decembra, teda aj po vianočných sviatkoch, v čase od 10:00 do 20:00 hod.
Námestím bude v týchto dňoch rozvoniavať trdelník, pečené gaštany, pečienka, maďarský guláš či halászlé, varené víno a punč. Návštevníci si môžu vybrať z ponuky 130 výrobcov ľudovoumeleckých predmetov v obnovených drevených domčekoch, ktoré ich lákajú vianočným tovarom, remeselníckymi výrobkami a gastronomickými pochúťkami.

Toto boli vianočné trhy, ktoré sú k nám najbližšie. V Európe je viacero miest, napr. Drážďany, Brusel, Amsterdam, Düsseldorf, kde sú vynikajúce trhy a je len tebe, kam sa rozhodneš ísť načerpať pravú vianočnú atmosféru!

Pavol Šponiar