Veľká noc

Čaute,

Vítam vás pri novom blogu, ktorý bude ako ináč – o Veľkej noci. Už zajtra nám začínajú Veľkonočné sviatky, ktoré odštartujeme Zeleným štvrtkom. Je to posledný štvrtok pred Veľkou nocou, hneď po ňom nasleduje Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Veľkonočné obdobie pripadá vždy na iný dátum, môže to byť v rozmedzí od 22. marca až do 25. apríla. Dátum sa určuje na základe prvého splnu po jarnej rovnodennosti, a teda po 21. marci. Prvá nedeľa po splne je Veľkonočná nedeľa a na základe toho sa už určia dátumy ostatných dní.

via GIPHY

Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, kresťania si jej oslavou pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. V skratke zhrniem Veľkonočné dni takto: Zelený štvrtok sa stal dňom poslednej večere Ježiša, keďže na Veľký piatok zomrel na kríži. Na Bielu sobotu bol pochovaný do hrobu a Veľkonočná nedeľa je dňom Kristovho zmŕtvychvstania. Veľkonočný pondelok nám je známy rôznymi zvykmi, ktoré však kresťanský pôvod už nemajú – oblievanie vodou, šibanie korbáčmi, darovávanie veľkonočných vajíčok a podobne.

via GIPHY

Jedným z najznámejších symbolov Veľkej noci je zajac, ktorý je často zobrazovaný s ďalším symbolom, a to ozdobenými vajíčkami. Toto zvláštne spojenie je staré už tisíce rokov. V antickej mytológii sa objavuje príbeh vtáka, ktorý zomiera od chladu. Bohyňa jari sa nad ním zľutuje a premení ho na zajaca, aby si zachránil život. Aj keď je vták v tele králika, stále znáša vajcia, ktoré zdobí pestrými farbami a z vďačnosti ich darúva bohyni.

via GIPHY

Slovenské tradície

U nás je bežné že hodujeme, polievame sa a šibeme. Slovensko je rozdelené na pomyselné dve časti – západ a východ. Kým na západe sa viac šibe, na východe sa dievčatá oblievajú studenou vodou. Nesmieme zabudnúť ani na tradičný korbáč. Ten sa pletie z ôsmich, dvanástich alebo dvadsiatich štyroch prútov a zdobí sa farebnými stužkami. Podľa tradície teda muži ženu oblejú a počas šibania prednesú koledy. Žena im potom na znak vďaky a odpustenia dáva maľované vajíčko.
Čo sa týka jedla to je naozaj pestré. Nesmie chýbať veľkonočný baránok, mazanec, zemiakový šalát, údené mäso, koláče a iné tradičné dobroty.

via GIPHY

Veľká noc vo svete

V USA, Austrálii a vo Veľkej Británii je zvykom, že vajíčka počas noci prinesie veľkonočný zajačik a poschováva ich po dome a záhrade. Deti, ktoré sa zobudia v nedeľu ráno ich potom hľadajú.

via GIPHY

V Španielsku, konkrétne v meste Verges sa konajú tance smrti. Obyvatelia sa o polnoci oblečú do kostýmov kostlivcov a tancujú. Takto si pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista.

Tak toto je z dnešného blogu všetko. Dúfam, že ste sa dozvedeli aj niečo nové a zaujímavé o Veľkonočných sviatkoch a taktiež dúfam, že si užijete týchto pár dní voľna a načerpáte nové sily.

Vanda