Ušetríme na cestovaní aj tento rok?

Nazdar všetci! Viete, že dnes začína vo viacerých mestách na Slovensku Európsky týždeň mobility? A viete čo všetko so sebou prináša? Ak nie, v krátkosti sa vám to pokúsim zhrnúť. (A btw viete že americkí vedci zistili, že ľudia veria všetkému, pri čom je napísané „americkí vedci zistili)?

Na úvod začnem ešte niekedy v roku Pána, rozumej rok 2000 (haha). V tomto roku vznikol Deň bez áut, ako európska iniciatíva. Odvtedy sa koná každoročne, vždy 22. septembra. Po jeho úspechu sa od roku 2002 taktiež každý rok koná EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY. Ten začína 16. a končí 22. septembra. Hneď v prvom roku sa ho zúčastnilo viac ako 400 miestnych orgánov z 23 krajín.

via GIPHY

Jeho cieľom je motivovať ľudí k tomu, aby obmedzili jazdenie autami a uprednostnili bicykel, autobus či pešibus. Rok 2020 nám ešte viac ukazuje, že musíme dbať na to, aby sme zlepšovali kvalitu ovzdušia. Veď predsa na chvíľku sme pozastavili let lietadlami a vzápätí sa do Dunaja vrátili delfíny (haha vol.2).

via GIPHY

ETM nám dáva možnosť zamyslieť sa nad tým, ako jednoducho sa dajú riešiť problémy s parkovaním a zápchy (dopravné).

Počas týždňa mobility sme v Bratislave v roku 2019 mohli na ročnej električenke ušetriť nemalé peniaze. Výška zliav sa pohybovala v rozmedzí od 32,50 € do 226,50 € (v závislosti od zakúpených zón). Túto možnosť využilo až 17.466 ľudí. Len si predstavte, čo všetko sme si za ušetrené peniaze nakúpili…

via GIPHY

Ten kto sa v roku 2019 preukázal platným vodičským preukazom cestoval MHD celý týždeň zadarmenko. Mesto Prešov si  však v roku 2020 posvieti na príživníkov (čítaj ľudí s vodičákom, no bez auta) a to tak, že sa pri cestovaní budú musieť preukázať nielen vodičským, ale aj technickým preukazom.

Tento rok sa do Európskeho týždňa mobility zapojila aj ZSSK. Nás študentov sa to nijak extra netýka, keďže máme vlaky viac menej zadarmo. Počas tohto týždňa však zadarmo jazdí aj bicykel, čiže pokiaľ si ho chcete doniesť napríklad na intrák, teraz je ten správny čas. Neštudenti jazdia s 50% zľavou. Moc sa však netešte, tieto zľavy platia len pre osobáčiky a REx.

via GIPHY

Pokiaľ trávite čas v Bratislave a ešte nemáte električenku, pre zatiaľ vám odporúčam stiahnuť si aplikáciu IDS BK. Dostupná je ako pre android, tak aj pre iOS. Lístky si v nej viete zakúpiť dvomi kliknutiami, nemusíte čakať na to, kým vám stroj vytlačí lístok. Veď čo si budeme, určite sa aj vám niekoľkokrát stalo, že počas toho ako ste čakali na lístok vám MHD zdrhla. Prípadne vám šofér ponúkol svoju špecialitu „ala zavretie dverí priamo pred nosom.“

via GIPHY

V aplikácia máte dokonca 10% zľavu na každý lístok, napr. namiesto 0,35€ za študentský 15 minútový lístok zaplatíte len 0,32€ (dovolenku si za to nekúpite, ale tak lepšie ako drôtom do oka).

Témou ročníka 2020 je „Čistejšia doprava pre všetkých.“ S hashtagom #europskytyzdenmobility môžete na vás instagram pridávať tematické fotografie a nakopnúť tak ostatných kamošov aby sa do tohto projektu tiež zapojili!

V tomto týždni je taktiež akcia na BOLT kolobežku, odomknutie síce stojí klasických 0,50€, no namiesto 0,15€ za minútu zaplatíte len 0,05€.

Tak dúfam, že ste sa niečo užitočné dozvedeli a že vás môj plytký humor aspoň trošku pobavil. Čau zas niekedy nabudúce!

Vanda