Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

10 rád ako sa učiť a nezblázniť sa z toho

Či už maturita alebo skúšky, z týchto období máme my študenti vždy tak trochu sucho v hrdle. Ak si aj ty pravý študent ako ja a všetko nechávaš na poslednú chvíľu, tieto rady by ti mohli pomôcť nájsť ten správny systém, kedy ti to učivo potečie lepšie do hlavy ?.

1. Poriadok v izbe = poriadok v mysli.
Poznáš to, na stole papiere s rôznymi poznámkami, dodacie listy z brigád, zvýrazňovače, 5 rôznych pier, z ktorých aspoň jedno si chcel/a vypísať úplne, tri poháre a cez stoličku prehodená mikina zo včera. Jednoducho príliš veľa rušivých elementov. Kým máš ešte čas, všetko si to roztrieď, aby ti na stole ostali len veci, ktoré potrebuješ na učenie.

Perfect GIF - Find & Share on GIPHY

2. Časový predstih.
Aj keď si nechávaš všetko na poslednú chvíľu, nie je vždy dobré sa učiť večer pred skúškou. Musíš vystihnúť ten moment, kedy si vo vnútri začínaš hovoriť, že už sa to blíži a začínaš sa cítiť previnilo za to, že už pozeráš štvrtú epizódu seriálu po sebe. Pred maturitami by som na tvojom mieste využil celý akademický týždeň a pred skúškou (podľa náročnosti predmetu) 2 až 5 dní ?.

Time GIF - Find & Share on GIPHY

3. Čo sa učiť z čoho?
Vždy vieš, čo ťa bude čakať na maturite alebo na skúške. Je veľa materiálov, z ktorých sa môžeš učiť, napríklad výcuc, výcuc z výcucu alebo klasické učebné texty. Ak si sa daný predmet učil priebežne alebo mu chápeš, pokojne siahni po výcucoch, no ak v ňom máš zmätok, radšej zvoľ učebnice, aby si pochopil/a spojitosti.

Math GIF - Find & Share on GIPHY

4. Rozvrhni si svoj čas.
Každý z nás už ako tak vie, čo mu ako dlho trvá. Rozvrhni si čas, ktorý venuješ štúdiu, na časové úseky kedy sa budeš učiť a kedy nie. Je dôležité, aby si mal/a dostatok prestávok. Tieto prestávky využi na odreagovanie sa od učiva a nabral/a novú energiu na pokračovanie (hovorím o 15 – 20 min. prestávkach).

Day GIF - Find & Share on GIPHY

5. Prestávky, minúty šťastia ?.
Rob čo chceš, hlavne nemysli na učenie! Prejdi sa, rozprúď krv v žilách, no o 20 minút nech si späť.

Weekend GIF - Find & Share on GIPHY

6. Offline je cesta.
Poznáš to? Sadneš za stôl otvoríš knihu, prečítaš dve slová a zavibruje ti mobil. Povieš si, „však len odpíšem a idem sa ďalej učiť“ NO ISTE! O pol hodinu sa pristihneš ako pozeráš vtipné mačacie videá… Ak nechceš premárniť čas na učenie vypni wifi, dáta a všetko, čo ťa môže rozptýliť.

Declan Ackroyd GIF - Find & Share on GIPHY

7. Znova si rozvrhni čas.
Poznáš to, „keď sa budem učiť tri hodiny za deň, päť dní mi bude s prehľadom stačiť“ o dva dni už počítaš s piatimi hodinami denne ?. Aby si sa tomu vyhol/la každý večer si zrekapituluj, či si sa naučil/a to čo si chcel/a. To ti pomôže lepšie sa pripraviť na ďalší deň, kedy môžeš prípadný sklz dobehnúť.

Homer Simpson GIF - Find & Share on GIPHY

8. Study hard, sleep well.
Poznám ľudí, ktorým sa lepšie učí v noci, no ja patrím medzi tých, čo si spánok nevedia odpustiť. Preto sa snažím učiť v časoch medzi 11 a 19. V tomto bode to nechám na Teba, ako sa ti učí lepšie. Do commentu môžeš napísať, ako sa ti učí lepšie a prečo ?.

School GIF - Find & Share on GIPHY

9. No stress
Hlavne nestresuj. Nie je to dobré ani pre teba, ani pre progres v tvojom štúdiu. Snaž sa byť čo najkľudnejší/ia, keď sa učíš, lebo čím si pod väčším stresom, tým si nervóznejší/ia a tým rýchlejšie sa prestaneš sústrediť na štúdium.

Calm GIF - Find & Share on GIPHY

10. Ostaň pokojný/á, to zvládneš!
Často si všímam, že si moji spolužiaci pred skúškou snažia narýchlo učivo zopakovať. Osobne si nemyslím, že je to dobrý spôsob, pretože si tak akurát rozhádžeš vedomosti, ktoré máš a to môže mať zlý dopad na tvoj výsledok… Ja to robím tak, že pred skúškou si už nič nečítam, dám si kávu a v pokoji s vedomím, že som učeniu venoval dostatok času a úsilia absolvujem skúšku ?.

Reading GIF - Find & Share on GIPHY

Keď už mám voľný čas, využijem ho na brigádovanie, aby som sa mohol odmeniť za úspechy ?.

Dominik Filipčík