Tour de France 2019

Ahojte ­čÖé Ako u┼ż isto viete, v sobotu n├ím za─Źali sl├ívne cyklistick├ę preteky Tour de France. S├║ to svetovo najpopul├írnej┼íie cyklistick├ę podujatie trvaj├║ce asi tri t├Ż┼żdne v j├║li, organizovan├ę vo Franc├║zsku formou etapov├Żch pretekov. Niektor├ę etapy miestami presahuj├║ hranice tohto ┼ít├ítu. Uskuto─Ź┼łuj├║ sa ka┼żdoro─Źne u┼ż od roku 1903 vo Franc├║zsku, v├Żnimkou bola prv├í svetov├í vojna a druh├í svetov├í vojna. Dnes s├║ jednou z najd├┤le┼żitej┼í├şch ┼íportov├Żch udalost├ş roka. Najprv to boli takmer nepretr┼żit├ę vytrvalostn├ę preteky. Jazdci spali okolo ciest a mali zak├ízan├ę prij├şma┼ą cudziu pomoc.

via GIPHY

V s├║─Źasnosti s├║ Tour de France etapov├ę preteky rozdelen├ę do mnoh├Żch et├íp, pri─Źom ka┼żd├í z nich trv├í jeden de┼ł. Po cest├ích sa pohybuje aj nieko─żko sprievodn├Żch vozidiel (automobily a motocykle) poskytuj├║cich inform├ície, jedlo, pitie a pr├şstup k mechanikom. Niektor├ę z vozidiel s├║ ÔÇ×neutr├ílneÔÇť, sl├║┼żia pre v┼íetk├Żch jazdcov, a niektor├ę s├║ t├şmov├ę.

via GIPHY

Za─Źali sa v sobotu 06.07.2019 a trvaj├║ a┼ż do nedele 28.07.2019. Tour v roku 2019 trv├í presne 23 dn├ş a jazdci celkovo prejd├║ 3479,8 km. Tour m├í 21 et├íp a medzi t├Żm maj├║ jazdci 2 dni vo─żno. Zauj├şmavos┼ąou Tour de France je, ┼że trasa sa men├ş ka┼żdoro─Źne av┼íak charakter preteku zost├íva takmer identick├Ż. Obvykle sa po─Źas trvania preteku vyskytuj├║ r├Żchlostn├ę sk├║┼íky, nam├íhav├Ż a adrenal├şnov├Ż prejazd horsk├Żch oblast├ş ├ülp a Pyrenej├ş a trad─Źn├Ż a grandi├│zny z├íver na Champs-├ëlys├ęes v Par├ş┼żi. Trasa vedie ─Źasto nepreh─żadn├Żmi a nebezpe─Źn├Żmi ├║sekmi, ktor├ę si neraz vy┼żiadaj├║ v├í┼żne hromadn├ę p├ídy.

via GIPHY

Po─Źas Tour sp├íli ka┼żd├Ż cyklista pribli┼żne 140-tis├şc kilokal├│ri├ş. De┼ł za d┼łom ale musia pod├íva┼ą neuverite─żn├ę v├Żkony. Pre profesion├ílnych cyklistov sa de┼ł na Tour za─Ź├şna okolo 9:00, ke─Ć si sadn├║ k skuto─Źne bohat├Żm ra┼łajk├ím. Nielen┼że musia ÔÇ×doplni┼ą palivoÔÇŁ po predch├ídzaj├║cej etape, ale pripravuj├║ sa aj na t├║ ─Ćal┼íiu, tak┼że ve─żk├ę ra┼łajky s├║ nevyhnutn├ę. Tie s├║ bohat├ę na pomal├ę sacharidy, kvalitn├ę bielkoviny a zdrav├ę tuky. Napr├şklad: miska ovsen├Żch vlo─Źiek s orechmi, ve─żk├í omeleta, tri sendvi─Źe so syrom a ┼íunkou, 100 gramov cestov├şn, ┼í├ílka jogurtu, pol litra ovocn├ęho smoothie, poh├ír jablkovej ┼í┼ąavy a k├íva.

via GIPHY

Denn├Ż jed├íln├ş─Źek pokra─Źuje o 10:30 predpretekov├Żm ob─Źerstven├şm. Po─Źas rovinat├Żch et├íp nepotrebuj├║ jazdci dop─║┼ła┼ą ve─ża sacharidov, ale akon├íhle pr├şdu do kopcov, tak sa zvy┼íuje aj mno┼żstvo jedla. Cyklisti maj├║ zvy─Źajne po─Źas etapy k dispoz├şcii zmes skuto─Źn├Żch potrav├şn a g├ęlov, v─Ćaka ─Źomu si m├┤┼żu dovoli┼ą spa─żova┼ą 60 – 90 gramov sacharidov za hodinu. Napr├şklad: ┼íes┼ą energetick├Żch ty─Źiniek, dva izotonick├ę g├ęly, dve plechovky koly, ┼íes┼ą cyklistick├Żch flia┼í elektrolytick├Żch n├ípojov, ry┼żov├ę kol├í─Źiky ─Źi croissant s d┼żemom a ┼íunkou.

via GIPHY

Na Tour nesime ch├Żba┼ą ani n├í┼í Peter Sagan. Je jedn├Żm z najlep┼í├şch cyklistov s├║─Źasnosti a pravdepodobne aj v celej hist├│rii. Povyhr├íval u┼ż mno┼żstvo bodovac├şch s├║┼ąa┼ż├ş, et├íp i pretekov. Je majster Slovenska, Eur├│py a sveta. Dokonca trikr├ít. Celkov├ę v├ş┼ąazstvo na Tour de France mu v┼íak vo ÔÇ×vitr├şneÔÇť ├║spechov ch├Żba. N├í┼í rod├ík vyhr├íva pravidelne na Tour s├║┼ąa┼ż v bodovan├ş, za ─Źo sa ude─żuje zelen├Ż dres.

via GIPHY

V┼íetci povinne fandite n├í┼ímu Pe┼ąovi, aby aj tento rok st├íl na stupienku v├ş┼ąazov. Pe┼ąo do tohoooooo….!!!

Jan─Źi ­čÖé