Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Svetový deň bez mobilu

Ahojte priatelia,

možno ste niektorí zachytili, že dňa 6. februára bol Svetový deň bez mobilu. Cieľom tohto dňa bolo nechať mobil vypnutý minimálne 24 hodín a namiesto času stráveného telefonovaním by sa ľudia mali radšej venovať osobnej komunikácií.

Svetový deň bez telefónu bol po prvýkrát venovaný 6.februáru v roku 2001.  Vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý napísal knihu o mobile. Chcel svojou myšlienkou najmä vyzvať ľudí, aby sa zamysleli nad svojimi životmi pod vplyvom týchto komunikačných prostriedkov. Viete si vôbec predstaviť, čo i len deň bez Vášho telefónu?

via GIPHY

Pamätáte si na tlačidlový telefón Nokiu 3310? Svetoznáma nokia bola uvedená na trh pred 21 rokmi. Tento nerozbitný telefón nám niekedy bohato stačil na telefonovanie a občasné zahratie hry hadíka. S touto hrou sme vedeli stráviť niekoľko hodín a ani sme nepotrebovali messenger, či iné aplikácie.. Kým sme napísali jednu dlhšiu správu, tak prešiel veľmi dlhý čas. Ale v niečom to bolo dobré aspoň menej ľudí sa hádalo cez SMSky.

via GIPHY

Neskôr prišli na mobilnú scénu typy mobilov ako ,,vysúvačky´´ a ,,vyklápačky´´. Na zvonenie ste si mohli dať obľúbenú pesničku od Britney Spears ako polyfonické zvonenie. Fotky vyzerali ako keby boli odfotené kalkulačkou.

Červený sony ericcson bol tiež celkom obľúbený mobil, ktorý mal skoro každý. Ak si chcel niekomu poslať fotku, poslal si ju ako MMS, čo stálo viac korún ako klasická SMSka. Neskôr cez infračervený port si ju mohol poslať kamošovi. Postupom času sme využívali bluetooth. Celkom vtipné, keď si spomeniem ako sme si v škole posielali pesničky cez bluetooth a naše telefóny museli byť, čo najbližšie pri sebe, aby sa nám to vôbec preposlalo.

via GIPHY

Aj keď telefóny už dávno nie sú len na telefonovanie. Používame ich dennodenne na fotenie, počúvanie hudby, četovanie, platby a mnoho iných činností. Mať všetko podstatné v jednom malom zariadení je určite obrovskou výhodou. Ale nie je to na úkor osobnej komunikácie? Výhodu to má síce pre veľa hanblivých ľudí, ktorí vedia spoznať nových ľudí  aspoň prostredníctvom sociálnych sieti.

Smartfóny síce výrazne zasiahli do každodenného života ľudí a do značnej miery ovplyvňujú aj naše správanie. Teraz máme síce dotykové obrazovky a jednoduchšie ovládanie. Možno niekedy by sa nám zišiel aspoň deň bez nich a užívať si spoločnosť nášho okolia namiesto udržiavaniu kontaktu cez sociálne siete.

via GIPHY

No čo, dáme si spolu výzvu a vydržíme aspoň jeden deň bez telefónu?

 

Nika