Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Svetový deň behu

Ahojte,

vitajte pri druhom novembrovom blogu. Neviem či viete, ale v nedeľu 5.11. bol svetový deň behu. Tak si poďme o tomto dni a zároveň aj výbornom športe povedať niečo viac.

Beh je jedným z najjednoduchších a najdostupnejších foriem fyzickej aktivity, ktorú môžete vykonávať. Nepotrebujete žiadne extra špeciálne vybavenie či predraženú permanentku. Stačí len vhodná obuv a odhodlanie vyjsť von a behať.

Prečo by ste mali do svojho života začleniť beh?

  • Zlepšuje kondíciu a vytrvalosť

Pravidelným behom zvyšujete svoju srdcovú kapacitu a zlepšujete schopnosť dodávania kyslíka do svalov.

  • Pomáha pri kontrole hmotnosti

Beh je efektívnym spôsobom, ako spaľovať kalórie a udržiavať si zdravú váhu.

  • Zlepšuje náladu

Počas behu sa uvoľňujú endorfíny, respektíve hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu a pomáhajú zmierniť stres a úzkosť. Beh môže byť skvelým prostriedkom v boji proti depresii.

  • Podporuje zdravie srdca

Pravidelný beh môže znižovať riziko ochorení srdca, vrátane srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a cukrovky. Zlepšuje zloženie krvi a znižuje hladinu cholesterolu.

  • Zlepšuje kvalitu spánku

Beh môže pomôcť regulovať spánkový cyklus a zlepšiť kvalitu spánku. Ľudia, ktorí behajú často a pravidelne, majú menej problémov so spaním.

Ak ešte nie ste bežec, Svetový deň behu je skvelým dňom na to, aby ste začali. Stačí si obliecť pohodlný odev a vyraziť na krátky beh. Ak ste si už čo to odbehali, môžete sa skúsiť zapísať na polmaratón a otestovať svoju vytrvalosť. Náš kolega Daniel to vyskúšal na Telekom Night Run a na štafetovom behu od Tatier k Dunaju a zvládol to skvelo.

       

K behu vás môže motivovať vás aj to, že si stiahnete dostupné bežecké aplikácie do svojho telefónu. Mojou obľúbenou aplikáciou na beh je Strava. Stiahnuť si ju a používať ju môžete úplne zadarmo. Určená je pre operačný systém Android alebo IOS. Počas jej používania môžete bez problémov počúvať napr. hudbu. Keď dobežíte, aplikácia vám ukáže sumár toho, akým tempom ste bežali, koľko ste zabehli a podobne. Podelím sa s vami o jeden môj beh, aby ste mali predstavu o aplikácii.

Usain Bolt

Usain Bolt je jamajský atlét, ktorý je považovaný za jedného z najväčších šprintérov v histórii športu. Narodil sa 21. augusta 1986 v meste Sherwood Content na Jamajke. Je známy pre svoju ohromnú rýchlosť a schopnosť behu na krátke trate.

Je držiteľom rekordov, beh na 100 metrov zabehol za neuveriteľných 9,58 sekundy. 200 metrov zabehol za čas 19,19 sekundy.

Na jeho úroveň sa bude veľmi ťažké dostať, avšak nezáleží na tom, aký ste bežec. Každý krok vonku je smerom k lepšiemu zdraviu. Hoci zabehnete aj pár metrov.

Vanda 🙂