Študentov sprievodca Mlynskou dolinou

Mlynská Dolina je miesto opradené mýtami a legendami, predsa len tu už bývalo o niekoľko generácií študentov viac akoby sa hygienikom páčilo. Mlynská má však svoje čaro, ktoré pochopia len tí, ktorí mali tú česť tu žiť. Je ale pravda, že väčšina z nás po príchode zažila najmä kultúrny šok a práve preto som si pre vás pripravila tohto sprievodcu Mlynskou Dolinou, ktorý Vám snáď pomôže sa trochu aklimatizovať a užiť si mlynskú čo najviac.

Ubytovacie oddelenie a ďalšie oficiality

via GIPHY

Ubytovacie oddelenie

Ubytovacie nájdeš na Šturáku (výšková budova, do ktorej sa dostaneš širokým chodníkom zo zastávky). Keď vkročíš do vestibulu vydáš sa doľava smerom k turniketom/sbskárom a potom zabočíš znova doľava do dlhej chodby. Ubytovacie oddelenie slúži (prekvapivo) na ubytovanie/ odubytovanie/ preubytovanie, nahlasuješ si tu návštevy, za poplatok 3 eurá ti pomôžu ak si zabudneš kľúče poprípade pomôžu pri riešení problémov s nevyhovujúcimi spolubývajúcimi a podobne.

Otváracia doba :
Pon – Pia – 07:30 – 21:00
Sob – Ned – 17:00 – 21:00

Priestupkové oddelenie

Nežil si v Mlynskej Doline ak si neodnesieš aspoň jeden čierny bod (ten ti dajú SBSskári keď sa snažíš niekoho/niečo prepašovať na izbu, zabávaš sa príliš hlučne, varíš vajíčka v kuchynke bez dozoru….potom je potrebné si kontrolovať email na ktorý ti príde dátum priestupkového konania) Priestupkové oddelenie sa znovu nachádza na Šturáku asi 3 dvere za ubytovacím oddelením, ale na druhej strane. Dvere sú označené veľkým nápisom „PRIESTUPKOVÁ KOMISIA“.

Priestupkové konanie: utorok a streda o 17:00

Sklad posteľnej bielizne

Na Šturáku (VBB) v suteréne- prejdeš turniketmi a hneď za sbs dolu schodmi – nájdeš v suteréne aj sklad posteľnej bielizne, kde ti milé pani dajú plachtu a obliečky. Nečakaj žiadny luxus, jedná sa o jednoduché biele bavlnené obliečky, ale zas vymenia ti ich za čisté kedykoľvek im prinesieš tie staré.

Otváracia doba : Pon – Pia – 07:30 – 11:30 12:30 – 14:30

Práčovne

Ak si chceš vyskúšať vyprať konečne sám bez maminej pomoci v Mlynskej nájdeš veľké množstvo práčovní na to určených. Poplatok za pranie sa pohybuje okolo 1,80€ a okrem hotovosti môžeš platiť aj kartou. Návody ako obsluhovať práčky sú jasné a práčky perú naozaj kvalitne.
Otváracia doba : nonstop

Miesta kde nájdeš práčovne :

• Átriové Domky – blok B – 1.poschodie,blok D – prízemie
• Manželské internáty – blok H
• Mladosť – blok B, blok C2
• Šturák V – VBA – 5.poschodie, sklenený kontajner s práčkami je aj vstupe z parkoviska do Uniqe

Dispečing údržby

Ak ti začne kvapkať kohútik v kúpeľni prípadne chladnička odíde do večných lovíšť najľahšie je napísať email na údržbu mlyny.udrzba@uniba.sk. Ak máš súrny problém údržbárov nájdeš v suteréne Štúráku pri práčovni. Údržbári majú svoj priestor aj na Átriákoch Blok L prvé poschodie, avšak väčšinou sú v teréne.

Otváracia doba: Pon – Pia – 7:00 – 15:00.

Straty a nálezy

Povedzme si úprimne kto z nás v živote niečo nestratil? Či už to bolo po piatkovej noci alebo ste sa ponáhľali na autobus jednou zo šancí nájsť stratené je pozrieť sa do skladových priestorov dispečingu technických služieb (znova Šturák VBB podzemné podlažie). Veci sú tu uschované na obdobie 1 roka.

Kde sa dá zohnať jedlo

via GIPHY

Niektorých síce mamina nabalí na týždeň domácim jedlom, väčšina z nás však ocení možnosti gastra v Mlynskej Doline. Na obedy sa chodí väčšinou do jedálni Eat and Meet a Venza, kde za jedlo s Isicom (aj bez neho) zaplatíš pár eur. Netreba podceňovať ani ich výborné raňajkové menu. Na prvé raňajky sa však chodí do „Solečka“, keď ťa o 5 ráno dovezie nočák. Ak chceš niečo viac poobzeraj sa v Cubicone, nájdeš tam Edokin so skvelým sushi a Coney Hot Dog. Blízko sú aj výborné burgre v Estévéčke a ak chceš niečo rýdzo slovenské za cintorínom pri matfyze nájdeš Batidu 2. Ak si chceš naplniť chladničku oproti zastávke nájdeš Samošku a na prízemí Cubiconu sa nachádza Billa.

Eat and Meet
• zrekonštruované priestory
• terasa
• otvorené aj cez víkend

Venza
• viac šalátov
• lepší čaj
• v ponuke aj zákusky

Bistro Mladosť
• veľké porcie
• možnosť nakombinovať si jedlo podľa chuti

Študentka
• veľmi lacná čerstvá pizza

Grill 53
• lacné burge
• ríbezľák

Bagetka
• dobrá ponuka bagiet
• výborné koláčiky

Sole Grill
• nepretržité otváracie hodiny
• dobrá pizza
• široká ponuka jedál
• výborné rezané pivo

Lucka
• dobrá pizza

Športoviská

via GIPHY

Fittnes Centrá

V Mlynskej to žije a nájdeš tu okrem iného hneď niekoľko fitnes centier. Ženské fitko Lady Dyana je na prízemí Šturáku blok A a ako asi tušíš je určené len pre ženy. Väčšie váhy sa dajú dvíhať v Hectorovi a niekoľko krát do týždňa sa tu môžeš zúčastniť aj funkčných tréningov. Hector sa nachádza na Átriových domkoch blok K. Na Átriákoch blok S sa nachádza aj ďalšie fitko – Terminátor. Ak chceš niečo modernejšie budeš musieť do Cubiconu kde je Hamilton Fitness Club.

Lady Dyana/ Hector : pon – ned 7:00 – 23:00

Ihriská

Medzi internátmi nájdeš kurty kde sa dá zahrať tenis a basketbal. Obávam sa však, že rakety a loptu si budeš musieť doniesť vlastné. Pri kurtoch sa nachádza aj novo postavené ihrisko určené na cvičenie s vlastnou váhou.
Telocvične

V areáli sa nachádzajú dve telocvične, ktoré je možné si zarezervovať na sálové športy (football, basketball, voleyball…). Rezerváciu môžeš uskutočniť v kancelárii č.8 na Šturáku. Obe telocvične sa nachádzajú na Manželákoch blok L

Skupinové aktivity

Ak potrebuješ na zahriatie niečo akčnejšie na átriákoch na Bloku E nájdeš Titan Gym, kde sa môžeš naučiť základy thajského boxu a prípadne sa v ňom aj ďalej zdokonalovať. Na átriákoch blok R hneď pri vstupe za turniketmi vľavo je Jumping Mlyny, kde sa môžeš vyskákať na trampolínach. Na bloku J sa zas dá zacvičiť si zumbu a aerobik.

Lezecká stena

Využiť môžeš aj lezeckú stenu, ktorá sa nachádza Átriákoch na bloku E na 2.poschodí, číslo dverí 75a. Kľúče od miestnosti sú k dispozícii na požičanie každý deň v čase od 17:00-23:00hod v Univerzitnom kultúrnom centre (Ukc), ktoré sa nachádza na Átriakoch na bloku T. Vstup pre študentov je zadarmo. Ako zálohu nechávajú v UKC iba ISIC.
Úschovňa bicyklov

V Bratislave a okolí sa dá perfektne jazdiť na bicykli. Ak si sa rozhodol doniesť vlastný je potrebné zaplatiť zálohu za kľúč 5 eur na ubytovacom oddelení a môžeš si vybrať kde uložíš svojho tátoša.
Úschovne: ADE, ADR, ADP – bývalé vrátnice hneď pri vchode
VB – chodba za turniketmi (bývalý bufet)

Štúdium

via GIPHY

Študovne
Keďže Mlynská je predsa len študentské mestečko poskytuje aj dostatok študovní určených na učenie (a pár iných činností). Tie sú po celom areáli a v každej nájdeš stôl, stoličku, pripojenie na internet a pár motivačných nápisov od predchádzajúcich snaživcov. Kľúčiky od študovní dostaneš u sbskárov výmenou sa Isic. Do študovní je neobmedzený prístup, pokiaľ nie sú obsadené.

Tlačiarne

V mlynskej nájdeš aj množstvo tlačiarní, kde si môžeš skopírovať poznámky od spolužiaka alebo preskenovať celú knihu. Cena za jednu stranu je v prieme 0,05€, ale veľa krát sa dá ušetriť ak sleduješ akcie. Okrem písacích potrieb v tlačiarňach nich nájdeš aj iné drobnosti, ktoré sa ti môžu hodiť.
Anwel – v Mlynskej nájdeš dve prevádzky jedna je na Šturáku v suteréne a druhá je na bloku R na Átriákoch.
Paci – nachádza sa na Šturáku vo vestibule, musíš hore schodmi a vľavo je Paci, Kopírovacia služba XC – je presne oproti Paci (áno konkurencia v oboch stojí za to)

Zábava

via GIPHY

Študenti vedia, že nadväzovať kontakty na výške sa oplatí a Mlynská ťa naučí, že najlepšie sa nadväzujú kontakty nad pivkom o 4 ráno. V Babke si už síce poslednú rundu na svitaní nekúpiš, ale mlynskej nájdeš kopec podnikov, ktoré tiež stoja za to.

Zdravie

via GIPHY

Všeobecní lekári

Ak máš horúčky a zapálené hrdlo pomôžu ti na Šturáku . Od pondelka do piatku ordinujú dvaja lekári, ktorí ťa neodbijú ani keď u nich nemáš kartu. Alternatívny spôsob je zájsť na blok na ktorom bývajú medici, čo to ti vedia naordinovať aj študenti farmácie a k dispozícii tu nájdeš dokonca aj zubárov.

Poliklinika

Ďalšou možnosťou je zájsť do súkromného zariadenia Poliklinika Mlynská Dolina. Výhodou sú pekné zrekonštruované priestory, nevýhodou je že si budete musieť priplatiť.
Otváracie hodiny :
pon – štvr – 7:00 – 19:00
pia – 7:00 – 16:00

Lekárne

Lekárňu nájdeš hneď pri zastávkach na prízemí a ďalšia je v Cubicone na prízemí za výťahom.

Niečo navyše:

via GIPHY

Kaderníčka

Ak si chceš dať skrotiť svoju šticu nájdeš tu aj kaderníčku. Keďže Šturák je asi najmultifunkčnejšia budova v Bratislave nájdeš ju práve tu, na bloku VBA za ubytovacím oddelením.
Otváracie hodiny: Pon – Pia – 14:00 – 22:00

Upece

Na Mlynoch si nájde svoju trošku každý. Na Šturáku – vo vestibule zahneš doprava , vyjdeš po schodoch a za tlačiarňami vpravo je vchod do Univerzitného Pastoračného Centra v ktorom sa konajú omše, koncerty, besedy. Vieš si tu požičať spoločenské hry, zahrať si stolný futbal, ísť na krúžok tanca či zaplesať si.
Otváracie hodiny: Pon – Sob- 13:00 -00:00
Ned – 10:00 – 00:00

UKC Univerzitné kultúrne centrum

V areáli Atriových domov – blok T, vchod je zdola (od Cubiconu) sa nachádza Ukc, v ktorom nájdeš bezplatnú knižnicu. Konajú sa tu taktiež rôzne workshopy, besedy, môžeš sa zapojiť do dobrovoľníckej činnosti a podobne.
Otváracie hodiny: Knižnica -17:00 – 23:00
Kultúrne centrum -19:00 – 23:00

Junglee

Študentský život nie je len časovo, ale aj finančne náročný. Mlynská ti preto ponúka aj možnosť zarobiť si. Ponuku brigád na mieru nájdeš na Átriákoch na bloku L prvé poschodie. Stačí len prísť, zaregistrovať sa a zavolať a brigádovať môžeš ísť kedykoľvek kedy budeš mať voľno.
Otváracie hodiny:
Pon – Štv – 10:00 – 18:00
Pia – 10:00 – 17:00

V Mlynskej nájdeš určite ešte mnoho ďalšieho a skrytého, dúfam ale že ti tento blog aspoň trochu pomôže v tvojich začiatkoch a uľahčí ti život v tomto minibludisku plnom prekvapení.

Eliška Gremenová