Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Šport po „odstávke“

Ahojte kamoši!:))

Neviem, či aj Vás ale mňa toto obdobie bez športu veľmi zničilo. Koronavírus čoraz viac a viac zasahoval šport. Na Slovensku kvôli obavám z vírusu ukončili hokejové, futbalové, basketbalové, volejbalové a mnohé ďalšie ligy. K podobnému kroku sa odhodlali aj v zahraničí, respektíve na celom svete. Odkladal aj rôzne majstrovstvá sveta či Európy, vyháňal divákov zo štadiónov a spôsoboval aj ekonomické problémy jednotlivým klubom.

via GIPHY

Všetky významné športové podujatia, vrátane letnej olympiády, sú zrušené, respektíve preložené väčšinou až na budúci rok. Televízie tak musia okrem straty príjmov riešiť aj programový výpadok v podobe stoviek až tisícov hodín športových prenosov. Na Slovensku patria medzi najsledovanejšie športové podujatia májové Majstrovstvá sveta v hokeji, júnové Majstrovstvá Európy vo futbale a olympiáda. Letné olympijské hry v Tokiu sa mali konať na prelome júla a augusta, kvôli pandémii sa prekladajú na leto 2021.

via GIPHY

Našťastie to netrvalo tak dlho a v polke júna sa rozbehla aspoň prvá a druhá slovenská futbalová liga, či mnohé ďalšie zahraničné futbalové ligy. Je smutné, že doterajší zákaz pre väčšinu športov stále platí. No našťastie neplatí pre vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, bez otvorených šatní, bazénov a hygienických zariadení. Všetko sa samozrejme spustilo pod prísnymi kontrolami a prísnymi kritériami. Takto teda môžeme momentálne športovať (aj bez rúšok):

– tréning prebieha na vonkajšom športovisku bez prítomnosti verejnosti, rodičov či iných osôb, okrem nevyhnutne potrebných členov realizačného tímu
– skupina športovcov aktívne zapojených do športovej činnosti na jednom športovisku nesmie v rovnakom čase presiahnuť 5 osôb, pričom je možné vytvoriť na športovisku viaceré skupiny aktívne športujúcich športovcov, ak na jednu skupinu pripadne najmenej plocha 30 x 30 m
– medzi aktívne zapojenými športovcami a ostatnými osobami bude zachovávaná vzdialenosť najmenej 2 metre
– na športoviskách bude k dispozícii nádoba s dezinfekčným prostriedkom na dezinfekciu rúk
– zakazuje sa využívať súvisiace vnútorné priestory športoviska, najmä spoločné šatne, umyvárne, sprchy a podobné zariadenia, výnimkou je núdzové použitie WC (nie bežná potreba, ale napríklad náhla nevoľnosť).

A mnohé ďalšie kritéria a pravidlá. Momentálne aj platí, že od 10. júna mohlo byť na hromadných podujatiach maximálne 500 osôb, od 1. júla sa mal tento počet zvýšiť na 1000. Nakoniec sa Únia ligových klubov dohodla a zvýšila počet osôb na 50% kapacity štadiónov.

via GIPHY

Ľudí to ťahá von a chcú využiť pekné počasie. Mali by sme sa však venovať sami sebe a čo najmenej sa stretávať. Otvárajú sa exteriéry, na ktorých sa budeme môcť pohybovať na väčšej ploche bez prítomnosti divákov. O športovaní v súťažnej podobe sa zatiaľ nehovorí. Uzavreté priestory a telocvične ostávajú naďalej zatvorené. Buďme trpezliví a všetko sa vráti do starých koľají.

Janči