Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Prečo všetko zdraželo?

Ahojte,

vítam vás pri tak trocha desivom blogu. Maslo za 4€ a ďalej ani radšej nepokračujem.

Ako ste si pravdepodobne všimli, všetko dosť intenzívne zdraželo a stále zdražuje. Asi viete, že postupné zdražovanie produktov a služieb je „normálna“ vec a volá sa inflácia.

Inflácia je za normálnych okolností okolo 2% ročne pre ekonomiku dobrá. Každopádne, ako dobre vieme, posledné dva roky mali od normálnosti veľmi ďaleko. Našťastie sa už z tohto dvojročného šialenstva zvaného covid-19 pomaličky dostávame. Avšak pandémia sa mimo iného odrazila aj na inflácii. Za jún minulého roka dosiahla inflácia výšku 13,2%, čo je najvyššia hodnota od roku 2000. To znamená že 1€ dnes, je ako 0,87€ pred rokom. Nikdy však nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Napríklad v susednom Česku je inflácia na ešte „príjemnejšej“ úrovni, a to 17,2%, čo je najviac od vzniku republiky. Čiže ak si napríklad Honzíček za posledný rok našporil 100 000 českých korún, dá sa povedať, že prišiel o 17 200 korún len tak.

No a prečo sa to teda deje?

V krátkosti si povieme, čo vlastne infláciu vo všeobecnosti spôsobuje. Keď krajina prosperuje, zvyšuje sa im produktivita, znižuje sa nezamestnanosť, ľudia majú vyšší príjem a teda viac peňazí na účte. Títo ľudia budú tým pádom „chcieť“ aj viac míňať. To spôsobí to,  že celkovo po produktoch a službách bude rásť dopyt. Firmy ale potom nestíhajú vyrábať toľko, koľko ľudia chcú a to vedie k rastu cien. Celé to je v podstate len o rovnováhe medzi dopytom a ponukou. Konkrétne ide o dopytovú infláciu, ktorú môžeme opísať siedmimi slovami „príliš veľa peňazí naháňa príliš málo tovaru.“

Všetko to začalo už spomínaným covidom. Keď prišla pandémia zavreli sme sa doma nielen my, ale aj podniky a ekonomika sa veľmi spomalila. Menej sme míňali, menej sa vyrábalo atď. Pre ekonomiku to teda nebolo vôbec dobré. V snahe zachrániť situáciu sme od štátu dostávali financie či záchranné balíčky čo zafungovalo a začali sme znovu nakupovať. Problémom však začalo byť aj príliš málo tovaru. Prepúšťalo sa, čoho dôsledkom sa znížila výroba a taktiež sa spomalila preprava produktov.

Keď sa už zdalo, že v roku 2022 sa začne všetko postupne vracať do normálu, prišla vojna. Tá má samozrejme okrem tragických humanitárnych dôsledkov aj tragický dopad na ekonómiu, keďže je Rusko významným dodávateľom komodít. Nielenže tankujeme drahšie a platíme viac za plyn, skrátka, prenieslo sa do všetkého, pretože tieto komodity využíva na výrobu či dodanie každý výrobca. Ukrajina je samozrejme taktiež významným dodávateľom obilia a kukurice.

Takže v skratke: Inflácia je spôsobená vysokým dopytom spotrebiteľov a samozrejme jej nepomáhajú ani prebiehajúce udalosti.

Dúfajme, že tento rok sa už všetko začne postupne vracať do „normálu“, aby sme sa už konečne mali lepšie.

 

Vanda 🙂