Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Pohotovostná finančná rezerva

Ahojte kamaráti,

opäť som si pre Vás pripravila krátky blog a tentokrát na tému pohotovostná finančná rezerva. Alebo ako si aspoň niečo odložiť z výplaty čo najefektívnejšie. Či už väčšina z Vás brigáduje cez P. J. Servis alebo máte brigády u iných zamestnávateľov aj tak dostávate určitú mzdu na Váš účet. Čo tak ju hneď neminúť a uložiť si peniaze inak ako na Vašom bankovom účte, kde ich rýchlo miniete. Alebo myslíte si, že je lepšie či ich ukladať doma do ponožky alebo pod vankúš?

 

Nikdy neviete, či sa Vám nepokazí auto alebo notebook a budete potrebovať peniaze, či už na nový notebook alebo opravu auta. A myslím si, že požičať si  od niekoho nie je to čo by ste chcel. Ale nesmieme si mýliť pohotovostnú finančnú rezervu s financiami vyhradenými na bežnú spotrebu. Pokúsim sa Vám dať pár jednoduchých rád ako si odložiť pohotovostnú finančnú rezervu. Určite si teraz myslíte, ako si máte ušetriť ako žijete od jednej brigádnickej výplate k ďalšej? Tu máte aspoň pár rád ako si našetriť aspoň 500 EURovú pohotovostnú rezervu.

 

  1. Čo ak už peniaze máte a ako si ich schovať?

Ak už máte teraz spomínaných 500 EUR ušetrených z letných brigád, tak prvou užitočnou radou je nenechávať si ich na Vašom bežnom účte. A prečo? Máte k nemu kartu, dokonca sa dá platiť už aj telefónom, hodinkami, čo Vás môže pokúšať ich minúť. Pohotovostnú finančnú rezervu je preto nutné uložiť tak, aby nebola príliš na očiach, no bola k dispozícii, keď ju budete potrebovať.

 

  1. Kde si môžem peniaze na pohotovostnú rezervu uložiť?

Jednou z možností sú online banky, kde si môžete založiť bankový účet a peniaze uložiť (napr. revolut banka). Dokonca aj Vaše banky Vám môžu ponúkať zadarmo sporiaci účet ako podúčet Vášho bankového účtu. Odkiaľ v prípade potreby si viete bezplatne presunúť peniaze na Váš bankový účet. Týmto štýlom síce neinvestujete peniaze, ale viete si ich uložiť, tak aby ste nemali potrebu ich minúť.

 

 

  1. Ako si nasporiť? Ako prvé je nutné znížiť výdavky!

Vážne potrebuješ každý mesiace nové rifle? Alebo kupovať si každý týždeň kozmetiku, ktorú nepotrebuješ? Veľakrát sa nám stáva, že si kúpime niečo, čo v skutočnosti nepotrebujeme. Týmto spôsobom nám míňajú peniaze na nepodstatné veci. Pokúste sa využívať pravidelnejšie MHD na cestu práce ako auto. Posnažte sa míňať peniaze len na to, čo v skutočnosti potrebujete a posnažte sa viac šetriť.

 

  1. Do obchodu už len s nákupným zoznamom.

Pri nákupe v obchodných reťazcov sa snažte vždy nakúpiť len to, čo je vo vašom nákupnom zozname, nič naviac. Žiadne nové čokolády, sladkosti ani nič podobné.

 

  1. Skúste zredukovať donášku jedla.

Viem, že jedlo z reštaurácie chutí lepšie nakoľko si ho nemusíte chystať, ale stojí to viac. Čo tak to zredukovať ja 2-4 krát do mesiaca a pokúsiť sa naučiť si variť za menšie finančné náklady. Aj do práce si radšej prineste svoj obed ako si každý deň objednávať.

 

  1. Odkladať si peniaze, ktoré Vám zostanú.

Môžete si ich odložiť, či už na sporiaci účet alebo si môžete založiť investičný účet v banke. Dokonca momentálne existuje inteligentné investovanie, ktoré poskytuje napríklad aj FINAX. Spravujú ho skúsení obchodníci s ktorí by viedli Váš investičný účet. Vaše peniaze by boli investované do jednotlivých indexových ETF fondov. Môžete si stanoviť investičný plán a dokonca mesačne môžete na Váš investičný účet vkladať peniaze podľa Vašich finančných možností. Myslím, že je to jeden z najlepších spôsobov ako si odkladať peniaze nakoľko sa Vám takto môžu zhodnotiť.

 

Tak už je len na čase začať si sporiť najskôr aspoň tých 500 EUR a uvidíte, že časom to bude viac peňazí.

Držím Vám palce a prajem, čo najväčšiu odhodlanosť pri sporení.

Nika 😊