Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Podhodnotená práca v sociálnych službách

Podhodnotená práca v sociálnych službách

Ľudská práca mnohokrát býva podhodnotená. Brigáda ti pomôže aj v tom, že rozoznáš, v akých odvetviach. Na peniaze sa začneš pozerať inak, uvidíš za nimi drinu. Typicky podhodnotenou „popoluškou“ sú sociálne služby. A nie je to len problém Slovenska. U našich susedov v Českej republike, sa krízovou situáciou v sociálnych službách v dôsledku nedostatku personálu a zlého platového ohodnotenia nedávno dokonca zaoberali poslanci.

Ukázalo sa, že za lepšie pracovné podmienky tohto povolania, lepšie povedané poslania, sa vedia biť predovšetkým ženy. Napríklad poslankyňa Jana Hnyková v českej dolnej parlamentnej komore povedala: „Zamestnanci sociálnych služieb sú permanentne preťažovaní. Všetci od nich očakávame kvalitnú prácu v prospech ľudí, o ktoré sa starajú. Nikoho ale nezaujíma, akú malú mzdu za túto vysoko fyzicky aj psychicky náročnú prácu dostanú. “

Zamestnanci v sociálnych službách sa starajú o seniorov a ľudí so zdravotným postihnutím. „Dnes je napríklad bežnou praxou, že na nočnú službu na oddelení s tridsiatimi až tridsiatimipiatimi klientmi, z ktorých je väčšina odkázaná na pomoc druhej osoby, slúži iba jeden pracovník,“ dodala. Sama to vie z vlastnej praxe – v sociálnych službách v minulosti pôsobila.

Cenné poznanie

„Pracovníci v priamej starostlivosti majú 12,5 až 14 tisíc českých korún mesačne (asi 462-518 euro mesačne – pozn. red.) a to vrátane príplatkov, nadčasov, nočných, sobôt a nedieľ,“ uviedla poslankyňa Marta Semelová. Českí poslanci preto vyzvali vládu, aby kritickú personálne situáciu zamestnancov sociálnych služieb, predovšetkým prostredníctvom výrazného zvýšenia ich platov a miezd, riešila.

Starostlivosť o starých nemohúcich ľudí či o ľudí s postihnutím je práca náročná. Títo ľudia sú totiž na iných úplne odkázaní, je potrebné, aby jeseň života (u mladších ľudí s postihnutím sú to aj dlhé roky) prežili dôstojne. A oceniť je nutné tých, čo sa o nich starajú. Tým dáme najavo, že si tejto práce vážime!
Je totiž alarmujúce, že ľudia, ktorí v sociálnych službách pracujú, si potom sami, kvôli nízkym mzdám, platom a následne dôchodkom, veľakrát nemôžu žiadnu pomoc dovoliť. Často dožívajú vo veľmi nedôstojných podmienkach. Viem, si mladý, nastupuješ na brigádu, je pred tebou celý život. Ale aj také poznanie pre teba bude cenné. Potom možno dostaneš chuť s tým niečo robiť!

Team P. J. Servis