Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Oktoberfest

Ahojte, jungleeci!

Máme mesiac október a s ním aj známy Oktoberfest, najväčšiu pivnú slávnosť na svete. Po nemecky „die Wiesn“. Priťahuje pozornosť milovníkov tohto moku nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí. Prvý „Oktoberfest“ bol usporiadaný v Mníchove na Tereziánskej lúke dňa 12. Októbra 1810 na oslavu korunného princa Ľudovíta a princeznej Therese von Sachsen – Hildburghausen ešte ako veľké dostihy.

via GIPHY

Októbrové slávnosti v Mníchove sú najväčšou ľudovou oslavou na svete. Od roku 1950 sa tradične otvára presne o dvanástej hodine v sobotu dvanástimi výstrelmi z mažiara a narazením sudu úradujúcim starostom so slovami „Je narazené“.

via GIPHY

Počet účastníkov podľa rôznych údajov je okolo šesť až sedem miliónov. Tretina zo zahraničia z Talianska, Ameriky, Austrálie, Číny…, medzi návštevníkmi sú aj Slováci. Zvyšok hlavne z Mníchova, väčšinou v bavorských krojoch. Pre mesto Mníchov je to ekonomický prínos a organizátori sa snažia najmä o spokojnosť návštevníkov. Na organizácii Oktoberfestu sa podieľa okolo 12 000 zamestnancov.

via GIPHY

V areáli o rozlohe 40 hektárov sa nachádza 14 veľkých pivných stanov – v každom iná značka piva aj s pochutinami, ale aj rôzne špeciality bavorskej kuchyne. Pivo dodáva šesť mníchovských pivovarov. Najstarší je Augustiner založený rehoľníkmi v roku 1328 – teraz vyhlásený ako historická pamiatka. Na festivale sa spotrebuje 30% z ročnej produkcie bavorských pivovarov. Mníchovské pivovary varia na túto slávnosť špeciálne tmavšie a silnejšie pivo, ktoré sa podáva v litrových pivných krčahoch. Cena za jedno litrové pivo sa pohybuje medzi 10 až 11€.

via GIPHY

Ak uvažujete nad návštevou tohto zaujímavého pivného festivalu, nezabudnite si ubytovanie zabezpečiť v dostatočnom predstihu. Vstupné na festival a do malých pivných stanov sa nevyberá, fajčenie je v nich zakázané. Pre veľký záujem sa miesta do veľkých pivných stanov dopredu rezervujú. Ak tak nespravíte, budete si musieť privstať. Bez rezervácie sa odporúča návšteva pivného stanu aspoň 2 hodiny pre oficiálnym otvorením, t.j. o siedmej hodine rannej.

via GIPHY

Ľudovú veselicu zažijete v pivárňach, aj na ulici. Nechýba tu kultúrny program, dychová a ľudová hudba, ale aj moderné žánre, zaujímavé atrakcie, kolotoče pre deti. Množstvo stánkov s občerstvením, suvenírmi, sprievod v bavorských krojoch a ľudia, ktorých spája láska k pivu a jedlu dotvárajú slávnostnú atmosféru týchto dní.

via GIPHY

Oktoberfestom Vás previedol Janči 🙂