Najkrajšie túry v Okolí BA

Vitajte pri dnešnom blogu kamoši! Naše milované letné dni sa pomaly stávajú minulosťou. Slnečné počasie sa pomaly končí, semester začína, ale nezúfajte. V dnešnom blogu som pre Vás pripravila niečo špeciálne, čo určite zlepší Vašu náladu!

Niekedy za dobrou turistikou vôbec netreba cestovať ďaleko. Áno, aj v okolí Bratislavy to môže stáť za to – pre dôkazy kliknite nižšie:

Ak ste z Bratislavy a z okolia, tak ste už zrejme navštívili Drevenú Rozhľadňu pod Kamzíkom, Rozhľadňu na Veľkej Homoli, či Vyhliadkovú Vežu Devínsku Kobylu – tieto atrakcie lákajú masy turistov. Milovníkom jednoduchších trás určite nie je neznáma Pezinská Baba, Biely Kríž, prípadne Stratený kút na Košariskách.

Dovoľte mi, aby som Vám  teraz prezradila moje TOP3 túry v okolí nášho hlavného mesta:

1. Malá Baňa

Dychtíte po očarujúcom výhľade, no na náročnú turistiku do veľhôr si netrúfate? Na toto miesto sa dostanete úplne jednoducho. Ideálne východisko je amfiteáter v Rači, od ktorého Vás priamo na cieľové miesto povedie označený turistický chodník.

Západ slnka je v cene pobytu na tomto vrchole.

2. Havrania skala (Smolenice)

Príjemná nenáročná túra, ktorá začína na železničnej stanici Smolenice, odkiaľ nasleduješ žlté turistické značky. Na konci túry, ktorá je dlhá približne 2,5 kilometra, ťa čaká krásny výhľad na Podunajskú nížinu. Zvládneš ja za také pohodové 2 hodiny.

3. Biely Kameň / Pajštún

Biely Kameň a Pajštún. Dva hrady stojace na západnom a východnom úpätí Malých Karpát, ktoré spájajú turistické značky. Najrýchlejšie sa sem dostanete z obce Borinka, prípadne aj zo Stupavy za takú necelú hodinku.

A poďme teraz na moje obľúbené vrcholy, ktoré lákajú krásnymi výhľadmi:

1. Skalnatá  (704 m. n. m.)

Turistika ako z ľadovej rozprávky je výstup na Skalnatú z Pezinskej Baby. Táto túra nie je náročná – charakterizuje ju krásny osamelý strom kúsok pod vrcholom ako môžete vidieť aj na fotke. Ak ste ranné vtáčatá – tak toto miesto je stvorené pre Vás, zažijete tu naozaj výnimočný východ slnka.

Opäť nádherný pohľad na prebúdzajúce sa Slnko.

2. Kršlenica a Jelenia hora (461 m. n. m.)

Jedným z mojich najobľúbenejších miest je práve toto miesto. Východiskovým bodom tejto túry je približne hodinku vzdialený Plavecký Mikuláš. Z parkoviska vedie asi 1,5km úsek asfaltovou a neskôr poľnou cestou. Celá túra je tak max na 10km a ak sa na Vás usmeje šťastie, tak potom z hora uvidíte až na Alpy!

Kršlenica nie je len vrchol ale aj prírodná rezervácia. Tiahne sa údolím Mokrej doliny s priľahlými kopcami.

3. Vápenná (752 m. n .m.)

Vápenná = povinná jazda v Malých Karpatoch. Tretí najvyšší vrch v MK sa nachádza iba 18 km od Malaciek. Možno poznáte aj ako Roštún. Po turistických trasách sem prídete napr. aj z Plaveckého Podhradia.

4. Vysoká (754 m. n. m.)

Vysoká je druhý najvyšší vrch Malých Karpát s perfektnými panoramatickými výhľadmi na okolie a veľkým dreveným krížom na vrchole. Podľa vlastného uváženia a kondície si môžete vybrať kratšiu trasu z obci Kuchyňa po modrej značke, alebo trošku náročnejší výstup po červenej značke. Cesta hore je síce trošku náročnejšia, ale rozhodne stojí za to!

Ak si chcete udržať zdravie a sviežosť dajte  šancu turistike! Okrem toho, že nám pomáha udržať naše telesné zdravie, výrazne ovplyvňuje aj to duševné. Pomáha nám znižovať stres, udržať bystrejšiu myseľ , pokojnejšie telo a šťastnejšie vzťahy. Takže nie je na čo čakať priatelia, spoznávajte okolie!

Cynti 😊