Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Medzinárodný deň matiek

Ahojte, kamaráti!

Je tu ďalšia streda, a teda aj nový blog, tentokrát venovaný dňu matiek. Deň matiek sa celosvetovo oslavuje druhu májovú nedeľu, tento rok však tento sviatok pripadol na 8.mája – deň víťazstva nad fašizmom, na ktorý taktiež nesmieme zabúdať.

via GIPHY

Sviatok našich mám má viac ako 100 rokov. V roku 1907 sa mladá Američanka Anna Jarvisová zo Západnej Virgínie navrhla uctiť si matky – súčasné, budúce aj tie, ktoré tu už s nami nie sú, no navždy prežijú v našich srdciach na pamiatku svojej matky, ktorá predčasne zomrela. Anna Jarvisová napísala listy vládnym agentúram, zákonodarným zborom a významným jednotlivcom, v ktorých navrhovala, aby bol jeden deň v roku venovanej úcte matkám.

V roku 1910 štát Virgínia, ako prvý uznal Deň matiek za oficiálny sviatok, pričom obyvatelia rôznych krajín ho zvyknú oslavovať rôznymi spôsobmi.

V Spojených štátoch a Austrálii, napríklad, existuje tradícia nosenia na oblečeného kvetu karafiátu. Záleží však na farbe, takže farebný karafiát hovorí, že matka človeka je nažive a biele kvety sú pripnuté na oblečenie na pamiatku zosnulých matiek.

Existuje myšlienka, že miera kultúrnosti a blahobytu spoločnosti sa dá určiť podľa toho, ako je v štáte uctievaná žena, ktorá vychováva deti. Šťastné deti vyrastajú v priateľskej rodine a pod starostlivosťou šťastnej mamy.

via GIPHY

V tento deň deti blahoželajú svojim milovaným matkám k ich sviatku s vďakou za neúnavnú starostlivosť, trpezlivosť, lásku a oddanosť. A muži ďakujú nielen svojim mamám, ale aj manželkám, ktoré im dopriali otcovskú radosť. V mnohých krajinách je na počesť tohto sviatku zvykom organizovať slávnostné večery, výstavy, koncerty.
V tento deň sa matkám darujú kvety, malé suveníry, príjemné veci, nečakané prekvapenia a hlavne veľa lásky a bozkov. Hoci hlavným darom je pozornosť. A samozrejme, vo mnohých rodinách sa tento sviatok nezaobíde bez večere v kruhu rodiny.

via GIPHY

Kateryna 🙂