Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Maturita formalita, či?

Test hore-dole

Písomné maturity, nech sú akokoľvek náročné, nezávažia na tvojom maturitnom vysvedčení tak, ako tie ústne. Na základnej si absolvoval testovanie deviatakov, takže už si zhruba pripravený na otázky, ktoré ťa čakajú aj teraz. Na takej slovenčine ťa najviac potrápi povinné čítanie, takže ak si doteraz čerpal svoje vedomosti z referátov.sk, priprav sa na zákerné otázky – ako sa volala tretia dcéra otca Goriota alebo akú podlahu mali Ťapákovci v kuchyni. A pokiaľ si nebol nikdy gramatik nazi a Štúr by sa z teba obracal v hrobe, skús si otázky s i/y aspoň tipnúť.

via GIPHY

Nestresuj!

Viem, že je to pre teba prvá náročnejšia životná skúška, a viem aj, že si to počul už asi miliónkrát, ale takú maturitu zvládneš ľavou zadnou. A aby som bola pozitívna, čakajú ťa v živote ešte omnoho horšie veci, skúškové alebo štátnice. Tak keď už budeš počas svojho vysokoškolského života prokrastinovať, pozerať všetky série Priateľov a deň pred skúškou ti dôjde, že vlastne vôbec nestíhaš, spomeň si, ako trápne si stresoval pred nejakým testom.

via GIPHY

Slohové hacky – slovenčina

K písomným maturitám patria určite aj maturitné slohy, t.j. päť úžasných tém, z ktorých si máš vybrať tú najmenej zákernú a písať o nej dve A4 gramaticky aj štylisticky správne. Ak to bude možné, určite je najideálnejšie vybrať si rozprávanie. Nikto od teba nečaká hlboké filozofické myšlienky, nemusíš sa striktne držať šablónovej osnovy a nemusíš dospieť k nejakej inteligentnej pointe. Povedzme si úprimne, keď ideš do úvahy, musíš mať na danú tému aj nejaký svoj názor, podľa možnosti na dostatočnej inteligenčnej úrovni, aby sa dal hodnotiť a keď zrovna nie si slovenský Platón alebo Sokrates, nerob sám sebe zle a snaž sa hlavne, aby pri tvojej gramatike slovenčinárka horko nezaplakala.

via GIPHY

Slohové hacky – cudzí jazyk

Napísať sloh v cudzom jazyku je určite kameňom úrazu mnohých stredoškolákov. Podľa našich skúseností, témy maturitných slohov sú na internete zverejnené o niečo skôr, ako vám ich oficiálne príde oznámiť zodpovedný učitel do triedy. Preto, ak ste šikovní, využijete túto krátku chvíľu na to, aby ste spolužiakmi využili žolíka – publikum a aspoň v skratke si nadiktovali základné body a frázy, ktoré potom využiješ pri písaní. Tímová spolupráca je vždy je najlepšia.

via GIPHY

Nepríď na sedláka!

Viem, že prvá maturitná skúška si vyžaduje aj elegantný outfit, skús to ale neprehnať a uisti sa, že máš na sebe vypratý oblek, ožehlenú košeľu a kravata ti nesvieti už na kilometer. Dievčatá, pozor na dĺžku šiat, nejdete predsa stopovať ukrajinských kamionistov na D1 a s mejkapom tiež radšej na Nastenku ako na Marfu.

via GIPHY

Monika Macaláková