Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Marec – mesiac knihy

Ahojte,

asi viete, že marec je nazývaný aj ako mesiac knihy. Ak nečítate veľa a pravidelne, tak aspoň tohto mesiaca by ste si mohli prečítať aspoň jednu knihu. Samozrejme žiadnu učebnicu ani nič čo sa týka vášho štúdia.

Čítanie je veľmi prospešné. Dokonca je vedecky dokázané, že ak každý deň prečítate aspoň zopár strán, tak vám to môže výrazne predĺžiť život. Čítanie nielen znižuje stres, taktiež znižuje krvný tlak a zlepšuje pamäť, vďaka čomu je menšia šanca, že dostanete napríklad Alzheimerovu chorobu.

via GIPHY

Spolu s knihami je spojených aj veľa zaujímavostí, ktoré dokážu veľmi prekvapiť. Priznajte sa, vedeli ste o niektorej z nich predtým?

Svetový rekord v počte hodín, ktorý strávia s knihou, držia práve Indovia. Ich priemerný čas strávený čítaním je 10,7 hodín za týždeň.

via GIPHY

Najväčšia kniha na svete podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov bola publikovaná v Dubaji a je o prorokovi Mohamedovi. Je 5 metrov široká a 8 metrov vysoká. Tak tomu sa vraví veru riadne veľká kniha!

Aká je najmenšia kniha? Jej hrúbka by sa mohla prirovnať k ľudskému vlasu. Najmenšia kniha na svete pochádza z Kanady pod názvom „Teeny Ted from Turnip Town“ a napísal ju Malcolm Douglas Chaplina.

via GIPHY

Priznajte sa kto z Vás keď dostane do rúk novú kniha ju ovonia?  Tí, čo to robíte nie je jediní! Akt čuchania kníh je celkom bežný a má dokonca aj svoje špecifické pomenovanie „bibliosmia“.  Abibliofóbia je zase ak máte strach z dočítania knihy.

via GIPHY

Počuli ste už o knihe, ktorá je zviazaná z ľudskej kože? Presne takáto kniha existuje! Môžete ju nájsť v univerzitnej knižnici na Harvarde pod názvom Des destineés de l’ame. Autorom je francúzsky spisovateľ Arsen Houssaye, ktorý ju vydal v 80-tych rokoch 19. storočia. Na jej viazanie bola použitá koža duševne chorej ženy, ktorá zomrela na mozgovocievnú chorobu.

via GIPHY

Vedeli ste, že najviac kradnutou knihou z knižníc je Biblia? Je to napredávanejšia a zároveň aj najkradnutejšia kniha z knižníc či obchodov. Ale kto by už len kradol Bibliu?

Svet kníh má veľa zaujímavostí a každá kniha má skryté tajomstvo alebo nevypovedaný príbeh, ktorý sa ukrýva v zákulisí ich vzniku. Skúsme každý prečítať aspoň jednu knihu počas tohto mesiaca a nechať sa uniesť príbehom, ktorý je písaný v knihe.

Prajem Vám prijemné čítanie.

 

Nika