Majstri remesla

Majstri remesla

Pavol študoval filmárčinu. Zaujímal sa o ľudské osudy. Pri štúdiu si potreboval privyrobiť. Náhoda ho zaviala do menšej fabriky vyrábajúcej hračky. Pomáhal v tom, čo bolo treba, predovšetkým pomocné práce. Remeslo sa síce nenaučil, neokukal ho, ale stretol tam naozajstných majstrov, ktorí vyrábali bábiky ručne. Niektorí z nich vedeli aj kúzelné čipky, ktorými potom ozdobili kroje na bábikách. V továrničke vznikali bábiky rôzne – mrkačka, chodička, hovoriace, historické i tie krojované.

Pri práci sa Pavol s majstrami remesla veľa rozprával. A keďže práve chystal študentský film, mal jasno. Ak budú súhlasiť, natočí film o ich zlatých ručičkách. O tom, ako žijú remeslom. Ako ním robia radosť ďalším. Ako ho ovládajú. Ako by ho za nič na svete nevymenili. Dozvedel sa, ako sa hocikde remeslo dedilo z generácie na generáciu. Trebárs František ho pozval domov a ukázal vyložené skvosty vlastnoručne vyrobené jeho dedom.

Eliška sa mu zasa zverila s tým, že pôvodne chcela byť krajkárka. Keď sa na odbor hlásila, otvárali len výrobu hračiek. Zostala pri nej, zamilovala si ju. K čipkám ju to, ale ťahalo ďalej. Absolvovala preto niekoľko kurzov a obe remeslá spojila. Vyrába krojované bábiky. Tým aj pre budúcnosť zaznamenáva slovenské, české, moravské aj sliezske kroje. O bábiky je obrovský záujem.

Pavol sa do remesla zamiloval. Pomocné práce v rámci brigády zvládol, privyrobil si. Brigáda mu, ale do života dala hlavne to, že zblízka spoznal majstrov, o ktorých nakrútil študentský film. Ako poďakovanie za ich prácu. Ako doklad toho, aké šťastie človek má, keď svoju prácu miluje a vie. Vo svete totiž väčšina ľudí chodí do práce „len“ preto, aby sa uživili. V mnohých kútoch sveta je dodnes detská práca …

Na mnohých miestach vo svete šičky šijú denne niekoľko desiatok módnych mikín, pričom za mzdu, ktorá im takmer ani nestačí na základné potreby, si potom nemôžu ani jedinú kúpiť. Pavol pochopil, ako je správne, že bábiky síce nie sú predražené (to by si ich nikto nekúpil), ale zároveň nie sú za „babku“. Človek totiž musí dostať za prácu dôstojne zaplatené. Preto sprievodca džungľou brigád – Junglee – filtruje za vás. Nedôstojne platenú brigádu na našich stránkach nenájdete! Ľudskej práce si treba vážiť a náležite ju oceniť!

Team P. J. Servis