Máj, lásky čas

Ach áno, už je to tu, toto čarovné obdobie. Kobylky sa ožrebujú, kravičky sa oťeľujú, mačičky a psíky sa kotia, rybky sa trú a aj kvietky sa nedočkavo trasú, kedy na ne sadne nejaká tá včielka. Nuž a my ľudia nie sme iní, aj keď teda zvieratká sa asi nefotia pod rozkvitnutými čerešňami a nehádžu to na Instagram.

Snažila som sa zistiť, prečo je za lásky čas označený práve máj, ale potom mi doplo, že to dokáže pochopiť asi aj opica. Počasie je krásne, ľudia zo seba zhadzujú prebytočné kúsky oblečenia a vyliezajú von do parkov.

Takže je jasné, že romance na seba nenechajú dlho čakať. Tak ako rýchlo ale dokáže vášeň vzplanúť, dokáže aj zhasnúť, a to dosť škaredo. Tak prečo to skúšame stále zas a znova? Aj keď je nám ublížené, aj keď v noci reveme, že sme zase naleteli, bijeme sa do hrude, že nikdy viac, aj tak proste do toho vletíme znova. Odpoveď na otázku prečo je dosť jednoduchá- pretože je to proste skvelý pocit a nevieme odolať. Čo je to vlastne ale tá láska?

1. Holky z naší školky– no jasné, prvé náznaky zamilovania cítime už v škôlke. Bolo úplne zrejmé, prečo chlapci dievčatá ťahajú za vlasy a dievčatá pištia ako šialené. Ale už aj vtedy sme si liezli na nervy. Nebolo to síce ako kričať po sebe, kedy kto zaplatil hypotéku, ale aj tak vie naštvať, keď vám Maťko vezme obľúbeného jednorožca.

V tomto období sa problémy vo vzťahoch riešia najjednoduchšie, väčšinou fyzickým násilím. Maťko jednorožca zvykne vrátiť, keď mu tresknete lopatkou po hlave. Tiež môže aj revať ako tur a ísť za učiteľkou, ale veď to raz prejde, problém je vyriešený a aspoň v sebe nedusíme zbytočné emócie.

via GIPHY

2. Holky z naší školy– tu boli náznaky okatejšie. V tomto nádhernom období života začíname cítiť o čosi primitívnejšie pudy, ktoré sú následkom dospievania. Škoda, že práve vtedy máme tvár plnú vyrážok a prežívame extrémne zmeny nálad, čo nie je práve dobrým začiatkom pre vzťah. Ale aj tak sa pokúšame.

Dievčatá na seba začínajú patlať čosi vzdialene sa podobajúce na make up a potom sa zmaľované ako moravské truhlice tvária, že sú strašne nad vecou a chalani sú sprostí, aj keď pritom len myslia na to, ako zaujať toho či hentoho.

Chalani zas už tak strašne nad vecou nie sú. Dôvodom je hlavne to, že telo si začína pýtať svoje a celkom ťažko sa v tomto období ovláda. Preto je toto obdobie poznačené výraznou snahou o čo najbližší telesný kontakt s dievčatami. Vzťahy sú tu skôr krátkodobé, plné hysterických scén, spojené s ohováraniami po celej škole a okolí.

Rada, ako riešiť tieto problémy, v podstate nie je. Toto proste treba len nejako prežiť.

via GIPHY

3. Stredná– no tak toto je zase nejaké to čudesné obdobie medzi základkou a vysokou, kedy sa „motáme“ a prídu aj dlhodobejšie vzťahy. Tu si už ľudia dokážu nájsť partnera, s ktorým založia rodinu. Dávajte ale pozor, magorov je stále dosť, tak buďte obozretní a nesadnite na lep každému, kto má pekné reči. Moja najväčia rada pre vás- pozerajte sa na skutky, nie na slová a sľuby. Je síce pekné, že vás bude nadosmrti milovať, ale čo z toho, keď vám nepomôže vtedy, keď to naozaj potrebujete?

via GIPHY

4. Vysoká– no tak toto je party hard. Sme v podstate dospelí ľudia so skúsenosťami v tejto oblasti, plnoletí, takže máme prístup k neobmedzenému množstvu alkoholu, s veľkým množstvom energie, ktorých zatvoria do jednej veľkej čarovnej budovy zvanej intrák s očakávaním, že sa budeme správať slušne. Are you kidding me?

Toto je proste čistý zverinec. Týchto 5 rokov života si pamätáme skôr matne, s občasnými vytriezveniami počas skúškového. Je preto zrejmé, že sa pozaplietame so všelijakými indivíduami, na ktoré si neskôr chvalabohu ani nevieme spomenúť.

Musím ale uznať, že existuje časť ľudí, ktorí si v tomto období vybudujú hlboké a pekné vzťahy. Moja rada- skúste toľko nemiešať, keď idete piť, aby vás ráno neranila mŕtvica, keď sa pozriete vedľa seba. Alebo sa napite radšej vody, aspoň prekvapíte pečeň. A tým normálnejším, ktorí sa nesnažia zabiť si aj poslednú bunku v mozgu-ak máte pri sebe dobrého partnera, držte si ho. Snažte sa, prekvapujte, nech to nezabehne to stereotypu.

via GIPHY

Katarína Takáčová