Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Kedy je potrebné zaevidovať sa na Úrade práce?

Ahojte všetci!

 

Veľa z Vás sa, ktorí ste sa momentálne stali absolventami strednej alebo vysokej školy si dávate otázku ako je to teraz vlastne s prihlásením na Úrad práce alebo platením zdravotného poistenia? Určite nikto z Vás si nechce sám platiť  zdravotné poistenie Poďme si vysvetliť kedy je potrebné sa zaevidovať na Úrad práce.

 

  1. Maturant, ktorý nepokračujú v štúdiu na vysokej škole

 

Všetci študenti, ktorí v roku 2021 zmaturovali sú do konca augusta stále evidovaní ako študenti. Na úrad práce by ste sa mali prihlásiť do 7. septembra. Do 7 dní od kedy nie ste evidovaní ako študenti. Do 7. septembra sa musia prihlásiť na úrad práce aj tí z Vás, ktorí nebolí prijatí na vysokú školu. Ak sa prihlásite na úrad práce, tak už nebudete môcť mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta.

Pokiaľ máte niekde uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta, môžete ju mať naďalej do konca októbra. Tým pádom budete môcť využívať aj všetky študentské výhody, ktoré sú z nej plynúce. Ale len za podmienky, že sa v septembri sa neprihlásite na úrad práce. Do konca októbra môžete mať stále uplatnené daňové vyhlásenie a odvodovú výnimku. Jedinou Vašou povinnosťou bude si platiť zdravotné poistenie.  Do 8 dní od kedy nie ste evidovaní ako študenti musíte oznámiť Vašej zdravotnej poisťovni, že budete samoplatcovia zdravotného poistenia.

 

  1. Maturant, ktorý pokračuje v štúdiu na vysokej škole

V prípade, že budete pokračovať v štúdiu na vysokej škole si nemusíte podávať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. Nakoľko počas celého leta ste stále evidovaní ako študenti a štát za Vás platí zdravotné poistenie.

 

  1. Absolvent 1. stupňa vysokej školy (Bc.)

Ako to je ak ste úspešne zoštátnicovali a pred Vaším menom sa pýši titul bakalára? V prípade, že nebudete pokračovať v štúdiu na 2. stupni vysokej školy máte povinnosť do 8 dní oznámiť Vašej poisťovni, kto bude Vašim platcom zdravotného poistenia. Alebo sa môžete zaevidovať na úrade práce do 7 kalendárnych dní odo dňa kedy ste zoštátnicovali. V tomto prípade úrade práce za Vás vyrieši oznamovaciu povinnosť platcu zdravotného poistenia.

Ak ste absolvent 1. stupňa vysokej školy (Bc.) a budete pokračovať  v štúdiu na 2. stupni, tak do riadneho zápisu do školy bude za Vás naďalej platiť zdravotné poistenie štát. Nie ste povinní sa nahlasovať na úrad práce.

 

Ako sa treba evidovať na úrade práce? Treba sa ísť osobne zaevidovať na úrad práce a sociálnych vecí, ktorý je v meste trvalého bydliska. Čo sa stane ak sa prihlásite až po 7 kalendárnych dňoch? Budete do evidencie uchádzačov o zamestnanie zaradení od dňa kedy ste si podali žiadosť. Znamená to, že si budete musieť spätne doplácať zdravotné poistenie za dni,  počas ktorých ste neboli evidovaní na úrade práce.

 

Ak sa však rozhodnete byť dobrovoľne nezamestnaní treba si uvedomovať, že si budete musieť platiť sami zdravotné poistenie. Ak si ho predsa len chcete platiť, tak musíte do 8 dní vykonať Oznamovaciu povinnosť svojej zdravotnej poisťovni, že budete ako samoplatca zdravotného poistenia.

 

Nika