Kam na dovolenku toto leto?

Ahojte!

Vitajte pri štvrtom júnovom blogu. Keďže včera bol prvý letný deň, je najvyšší možný čas hľadať miesto alebo destináciu, kde si po letných brigádach môžete oddýchnuť a minúť tak všetky ťažko zarobené peniaze. Či už máte radi leňošenie v rezorte, kde nemusíte (okrem toho, že si idete nabrať plný tanier jedla) pohnúť prstom alebo skôr aktívny oddych v meste či v prírode, v tomto blogu Vám poskytnem tipy na cenovo dostupné lokality, kde si nielen oddýchnete, ale zároveň Vás to nebude stáť všetky životné úspory.

Ešte predtým než Vám predstavím konkrétne krajiny a miesta Vám radím naplánovať rozpočet a podľa skúseností iných ľudí vybrať to pravé miesto pre Vás. Určite sa nenechajte zlákať na prvú ponuku, ktorá Vám vyskočí na internete či už ide o letenky alebo o ubytovanie. A predtým, než kúpite zájazd cez cestovnú kanceláriu, skúste pozrieť či Vás to na vlastnú päsť predsa len nevyjde lacnejšie.

Medzi prvé krajiny, ktoré by ste mali zvážiť patrí určite Španielsko. Destinácie ako Alicante, Barcelona, Malaga či Costa Brava patria medzi Slovákmi najnavštevovanejšie. Je to nielen preto, že spájajú oddych na pláži s aktívnou návštevou pamiatok, ale tiež pretože z Viedne tam viete zohnať letenky doslova za pár eur. Stačí už len nájsť lacné ubytovanie a budget výlet na pár dní máte vybavený. Podobne je na tom aj Taliansko, ktoré tiež ponúka nielen more, ale aj nádherné historické mestá. Letenky do Bologne, Milána alebo aj Ríma sú z Viedne naozaj lacné a pokiaľ si v cieľovom meste prenajmete auto, viete prejsť naozaj riadny kus tejto nádhernej krajiny.

Pokiaľ neradi lietate a preferujete transport autom, vlakom alebo autobusom, odporúčam najpopulárnejšiu destináciu Slovákov – Chorvátsko. Aj keď už nie je tak lacné, ako bývalo niekedy (aj keď povedzme si pravdu, čo je dnes lacné), viete sa tam dostať pomerne rýchlo a poskytne Vám všetko, čo na dovolenke potrebujete. Je to dokonca jedna z mála destinácii, do ktorej sa pohodlne dostanete vlakom a pokiaľ ste študent, ušetríte na lístku. Do Chorvátska však treba ísť naozaj počas toho najhorúcejšieho leta, pretože v septembri už je väčšia pravdepodobnosť zlého počasia. Ďalšiu krajinou, pomerne dostupnou, je Slovinsko. To Vám poskytne more, hory a tiež históriu. Slovinsko odporúčam navštíviť vlastným autom a prejsť najmä jeho hory, takže pokiaľ preferujete turistiku, skúste ju práve v Slovinsku.

A ak patríte do skupiny ľudí, ktorí na dovolenke nechcú robiť naozaj nič okrem ležania raz pri bazéne, raz pri pláži, cenovo najdostupnejšie pre Vás budú destinácie ako Egypt, Turecko alebo Tunis. Na prvý pohľad drahá záležitosť, no keď vychytáte správnu ponuku cestovnej kancelárie alebo takzvaný ,,last minute“, týždeň v Afrike plný jedla, pitia a výletov Vás finančne vyjde rovnako ako víkend v Tatrách alebo v Prahe. Ak ste časovo flexibilní a máte vybavený pas, odporúčam práve túto možnosť. Dopredu si však určite overte relevantnosť cestovnej kancelárie, aby ste namiesto Egypta neskončili doma na záhrade.

Verím, že Vás aspoň nejaké zo spomínaných miest oslovilo a budete mať krásne leto. A pokiaľ nie, nezúfajte, aj na Slovensku máme krásne miesta, ktoré môžete navštíviť a dobre si oddýchnuť.

Alexia.