Genius loci

Brigáda nás môže inšpirovať k podnikaniu. Ukázať nám cestu, po ktorej sa vydáme. Neveríte? Svoje o tom vie Eva, ktorá si pred piatimi rokmi našla brigádu v kuchyni. Umývala riady a občas pomáhala kuchárovi. V tom čase končila strednú školu a ešte rok sa potom venovala učeniu angličtiny. Tri dni do týždňa študovala, tri dni pracovala v kuchyni jednej z obľúbených reštaurácií, ktorá bola veľmi navštevovaná. Mala svojich stálych zákazníkov, ktorí sa tam radi vracali. Bol to neustály kolobeh práce. Ale svojim spôsobom relax. Aktívny odpočinok od učenia sa slovíčok, od konverzovania, domácich úloh…

Ako tak raz umývala riad, napadlo jej, že by vôbec nebolo zlé otvoriť si svoju vlastnú kaviareň. Nebola by založená na varení, ale niečo pod zub by tam mali. Ponúkala by predovšetkým dobrú kávu. Robila by ochutnávky vín. Usporadúvala vernisáže, besedy o cestovaní alebo o spoločensky aktuálnych témach.

Počas brigádovania získala určité skúsenosti, ako to v gastronómii chodí. Ako si robiť zásoby, aby ich bolo dostatok, ale aby sa nepokazili. Na čo všetko je nutné myslieť. K tomu si vysnívala plno ďalších vecí, ktoré jej v iných kaviarniach chýbali. Nechcela nič veľké. Jej predstava bola, že by tam pracovala zo začiatku iba ona a brigádnici. Po čase by zobrala niekoho na trvalo.

Prešiel rok. Kurz angličtiny skončil. Začal čas prázdnin. Eva mala niečo našetrené a tak si brigádu v reštaurácii skrátila na dva dni. Víkendy mala voľné a keďže už nechodila na kurz, ostávajúce tri pracovné dni hľadala vhodný priestor pre kaviareň. Samozrejme sa radila aj so známymi. Pomohlo jej veľa kamošov – či už prakticky alebo s nápadom. Jeden jej odporučil priestor za slušný prenájom. Tí zvyšní ho upravili. Keďže nemala peňazí nazvyš, kaviareň mala svoj image – každý stôl a stolička boli iné. Čo kto mal, to priniesol. Veci po babičke, dedovi… Napríklad na stene viseli krásne, staré – ale nefunkčné, hodiny. Vyzeralo to veľmi pekne. Genius loci.

Eva kúpila kávovar, mama ju naučila piecť bábovku. S jedným vinárom sa dohodla na pravidelných degustáciách. S chlapcom, čo písal básničky, na večeroch poézie. Štart ako z rozprávky… Ale nebolo tomu úplne tak. Chvíľu trvalo, než si ju zákazníci všimli a začali k nej chodiť. Držala sa však pri zemi a to sa jej vyplatilo. Po čase už bola kaviareň pre toľkých ľudí malá. Po dvoch rokoch našla väčší priestor.

Dnes tam už pracujú tri. Všetky na plný úväzok. Eva má na starosti program a zabezpečuje tovar a dodávateľov. V ponuke majú rôzne druhy káv aj zákuskov, ako aj vína od slovenských vinárov. Ľudia si jej podnik veľmi obľúbili, rovnako aj ju. V kaviarni je cítiť, že ide o jej srdcovú záležitosť.

Eva nikdy nezabudla, čo ju k nápadu priviedlo: brigáda. A preto vždy, keď je väčšia akcia, napríklad degustácia vín spojená s poéziou, zamestná brigádnika. Vytvorí pre neho tie najlepšie podmienky, vysvetlí mu všetko potrebné, pomôže mu. Spolupráca namiesto konkurencie. Týmto heslom sa aj riadi. A to je z kaviarne aj cítiť. Skrátka Genius loci.

 

Team P. J. Servis