Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Európsky týždeň mobility 2022

Vitajte pri v poradí treťom septembrovom blogu. Dnešnou témou bude každoročne organizovaná kampaň Európskej únie, ktorá podporuje udržateľný spôsob dopravy. Dočítate sa o Európskom týždni mobility, jeho význame a tiež o konkrétnych aktivitách, ktoré sa na Slovensku v spojení s touto kampaňou organizujú.

ETM prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a podporuje mestá, obce a samosprávy vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť tak kvalitu ovzdušia. Témou aktuálneho ročníka kampane je LEPŠIA DOSTUPNOSŤ, mottom CESTUJME ZODPOVEDNE. Cieľom kampane je zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobilite. Podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých, inteligentných dopravných riešení.

Ako sa na oficiálnej stránke eurotm2022.eurotm.sk dočítate, doprava je druhým najviac znečisťujúcim sektorom v Európe a emisie z domácej dopravy v EÚ sa neustále zvyšujú. Preto je potrebné hľadať alternatívne riešenia, ktorými môžeme tieto emisie postupne znižovať.

ETM každoročne prináša výhody, ktoré majú verejnosť motivovať vo využívaní alternatív k automobilov. Železničná spoločnosť Slovensko ponúka, podobne ako minulý rok, v rámci vozňov 2. triedy (vlaky Os a REX) zľavu na cestovné vo výške 50 %. Bicykle do naplnenia kapacity tiež môžete vlakom prepraviť bezplatne. Dopravný podnik Bratislava či spoločnosť Arriva tento rok neprinášajú žiadne výhody, avšak ako každý rok, na svojich weboch informujú o dôležitosti využívania verejnej dopravy. Na stránkach spoločnosti Arriva sa dokonca môžete zapojiť do súťaže o kreditové lístky. Súťaž však prebieha len do zajtra, tak si to nenechajte ujsť.

Verím, že som Vám túto veľmi zaujímavú a zmysluplnú kampaň aspoň trochu priblížila a že sa možno aj na základe nej budete snažiť prehodnotiť isté veci a z jedného septembrového týždňa sa stane rutina, ktorou pomaly všetci zlepšíme nielen naše okolie ale celú planétu. A zabudnite, ETM opäť končí svetovým Dňom bez áut. Štvrtok 22. septembra zostanú vybrané ulice a námestia v celej Európe bez áut a výfukových plynov. Skúste sa inšpirovať aj vy a namiesto auta choďte na brigádu, do práce alebo do školy autobusom alebo bicyklom.

Alexia 🙂