Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

ETM nielen na týždeň?

Ahojte!

Verím, že ste po lete všetci oddýchnutí, nabití zážitkami a že ste si niečo stihli aj zarobiť (a hlavne neminúť). Prvý septembrový blog je tu a ešte predtým, než sa povenujeme neveselej téme návratu do školských lavíc by som Vám rada povedala niečo o kampani, ktorá sa každoročne v polovici septembra koná v krajinách Európskej Únie. Konkrétne ide o Európsky týždeň mobility. Ak ste o ňom ešte nikdy nepočuli, o čom pochybujem, už z názvu môžete vyčítať, že sa bude týkať osobnej dopravy a aktivitami s ňou spojenými. Ak máte vodičák a pravidelne šoférujete, možno si už ani neviete predstaviť cestu vlakom, autom či nebodaj bicyklom. No skúste sa niekedy zamyslieť či je každá vaša cesta autom nevyhnutná. Čo tak aspoň na týždeň vymeniť pohodlie osobného auta za iný spôsob dopravy? Iným myslím viac ekologický.

 

ETM prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a podporuje mestá, obce a samosprávy vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť tak kvalitu ovzdušia. Každoročne má ETM inú tému a tohtoročná znie: ,,Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou“. Inými slovami buďme zdraví a cestujme ekologicky. Reaguje tak nielen na ekologickú stránku, o ktorej celý tento projekt je, ale tiež na súčasnú situáciu vo svete poznačenom pandémiou.

 

Súčasťou kampane je aj národná súťaž o cenu ETM 2021, ktorá má zvýšiť motiváciu slovenských samospráv zapojiť sa do týždňa mobility. Pri tejto príležitosti sa viaceré mestá, samosprávy či spoločnosti snažia zatraktívniť verejnú dopravu. Železničná spoločnosť Slovensko sa napríklad každoročne zápaja tiež. Tento rok si pre cestujúcich pripravila špeciálne výhody. Počas celého týždňa vás odvezie s mimoriadnou zľavou – polovičné cestovné v 2. vozňovej triede vo všetkých vlakoch kategórie Os a REX. A ak cestujete s bicyklom, ten vám počas celého týždňa prepraví vo vlakoch Os a REX bezplatne (bez cestovného lístka) až do naplnenia kapacity. Viac o týchto výhodách sa dočítate na ich webovej stránke.

 

Pokiaľ nemáte v pláne cestovať vlakom, alebo sa skôr zdržiavate vo svojom meste a chcete využiť mestskú alebo medzimestskú hromadnú dopravu, skúste dva alebo tri dni pred 16. septembrom pozrieť na ich oficiálne weby, kde tieto informácie určite zverejnia. Tiež sledujte oficiálnu stránku kampane, ktorá je eurotm2021.eurotm.sk. A aj keby ste zistili, že konkrétne vo Vašom meste sa nič takéto nekoná, spravte si takýto týždeň sami. Nemusí sa z Vás na jeden týždeň stať ekofanatik, no aj malými zmenami môžete pomôcť. Ísť bicyklom namiesto auta, odpustiť si bezcieľne ,,vozenie sa” po meste alebo ak je cesta autom skutočne nevyhnutná, skúste sa v aute prepravovať aj s inými ľudmi, o ktorých viete, že idú na rovnaký smer alebo miesto. A v podstate nejde len o dopravu, aj keď sa ETM zameriava hlavne na ňu. Ekológia nie je len o výfukových plynoch z áut. Môžete sa inšpirovať v iných oblastiach života či už ide o potraviny, oblečenie a iné. Uvedomiť si, že planétu máme len jednu a zmeniť každodenné veci a rozhodnutia, ktorými prispievame k jej znečisťovaniu.

 

Verím, že som Vám túto veľmi zaujímavú a zmysluplnú kampaň aspoň trochu priblížila a že sa možno aj na základe nej budete snažiť prehodnotiť isté veci a z jedného septembrového týždňa sa stane rutina, ktorou pomaly všetci zlepšíme nielen naše okolie ale celú planétu.