Erasmus – moje zážitky skúsenosti

Erasmus. sloboda, samostatnosť, priatelia, párty, zážitky, výlety.

Presne týchto 6 slov perfektne definuje túto jedinečnú príležitosť vyskúšať si štúdium v zahraničí. Ak aj ty práve uvažuješ o tomto programe, neváhaj a určite sa prihlás! Veď kedy najbližšie budeš mať možnosť ísť na „dovolenku“, na ktorú Ti štát finančne prispeje.

Ak ťa lákajú severské krajiny, nemám Ti to za zlé, ak chceš tráviť „pól“ dňa za knihami, moknúť, mrznúť a nadávať, aké je to pivo drahé. Ja som si však stanovil 3 podmienky: Teplo, more a pekné baby! 🙂 Takže, ak chceš chytať bronz a žiť La Vida Loca, potom si pri čítaní tohto blogu správne. Môžeš si prečítať o mojich zážitkoch zo španielskej Almeríe!

via GIPHY

Po všetkých papierovačkách, baleniach a lúčení sa s rodinou a kamarátmi prichádza na rad let do Málagy a následne cesta autobusom do Almeríe. To, že ubytovanie som mal vybavené cez Airbnb len na týždeň a po španielsky som vedel akurát tak „No hablo Español“, som nebral ako problém, ale ako výzvu. Veď tie najlepšie zážitky vznikajú keď si „out of your comfort zone.“ Alebo som bol len „loco“, čiže šialený.

via GIPHY

Prvý týždeň

Chalani z Airbnb boli veľmi milí a stali sa mojimi blízkymi priateľmi. Ponúkli mi všetky dôležité informácie o Almerií, ale čo si budeme klamať, predovšetkým o nočnom živote. Prvý týždeň by sa dal nazvať párty maratónom. V škole sme trávili cca 2 hodinky, aby nás zoznámili s univerzitou a všetkým podstatným. Čo však bolo dôležitejšie, bolo spoznávanie študentov z celého sveta či už na pláži, alebo v „La Mamba Negra“ – v druhom domove (čítaj klube) všetkých erasmus študentov. Vstupné a pivo zadarmo, shots za 1 euro – takto sa prelamovali ľady a vznikali nové priateľstvá.

via GIPHY

Škola

Po prvom týždni nastal čas začať sa vzdelávať. To, že 4 z 5 predmetov boli v španielčine, som očakával a veril som, že sa tým nejako popasujem. Profesori v mojom odbore Šport po anglicky moc nevedeli, ale vždy sa mi snažili pomôcť a boli veľmi ochotní. Taktiež študenti boli veľmi nápomocní. Aj tí, ktorí anglicky moc nevedeli, sa mi vždy rukami-nohami snažili učivo vysvetliť a pomôcť. Nepovedal by som však, že skúšky mi dali len tak zadarmo. Išlo skôr o dohodu medzi mnou a profesorom. Buď som robil prezentácie, seminárky alebo som na skúške používal Google Translator. 🙂

Jeden profesor bol dokonca ochotný a špeciálne pre mňa vytvoril test v angličtine. Možno som mal len šťastie na profesorov, ale ver tomu, že ak aj jazyk neovládaš na jednotku, tak profesori a študenti Ti pomôžu. Nečakaj však, že Ti dajú predmet a kredity len tak zadarmo. Aj keď prednáškam či seminárom nerozumieš, preukáž nejaký záujem a hľadajte spoločné riešenie. Ak však študuješ ekonómiu, manažment marketing či jazyky, nemusíš sa obávať, pretože prednášky a semináre boli v angličtine. Koniec koncov, bolo to easy 🙂 .

via GIPHY

Ubytovanie

Ako som spomínal, do Almeríe som prišiel s ubytovaním len na prvý týždeň. Následne som žil v podnájme s dvoma Nemcami. Marco a Stefan boli taktiež erasmus študentmi, ktorí hľadali tretieho do partie. Ak ťa však nikto neosloví s ponukou ubytovania alebo ste viacerí, čo si hľadajú strechu nad hlavou, nemusíš sa obávať. V ESN Office Ti pomôžu niečo nájsť. ESN je medzinárodná organizácia, ktorá pomáha zahraničným študentom naozaj so všetkým. Okrem ubytovania Ti tiež pomôžu so SIM kartou, internetom, predmetmi, rozvrhom, predstavia Ti univerzitu, mesto a veľa veľa iného. Navyše, organizujú tie najviac cool výlety za super ceny. Čiže ak máš nejaký problém či otázky, určite sa na nich obráť.

via GIPHY

Stravovanie

„Hlad ťa naučí!“ Presne si spomínam na kamarátove slová. Začal som z ostražita. Mrazená pizza, tapas, fastfood či cestoviny a la Salsa Bolognesa sú síce fajn, ale po týždni už máš toho po krk. A tak prišlo na rad experimentovanie. Netvrdím, že som si nedokázal chutne navariť, ale zas od Jammieho Olivera som mal ďaleko. Ale naučil som sa! Len sa toho netreba báť, sem-tam trošku zaexperimentovať a sám ostaneš prekvapený, aké to je jednoduché. Takže Cooking skills – upgrade.

via GIPHY

To by bolo zatiaľ k prvej časti blogu o Erasme všetko. Už teraz sa však môžeš tešiť na aprílové, ešte šialenejšie pokračovanie, kde sa dočítaš viac o cestovaní, mestách a párty živote. Stay tuned! 🙂

via GIPHY

Andrej Sokol