Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Dodáky, výplaty, odvody, dane …

Ahojte, zas a znova Vás vítam v mojom blogu. Tentokrát sa posnažím predstaviť osobu, ktorá je súčasťou ekonomického oddelenia P.J.Servisu a to Ing. Tomáš Huszár. Na základe dodacích listov zabezpečuje dôležitý krok, aby Vám boli vyplatené peniažky za jednotlivé brigády.  Častokrát máte na mňa a kolegov rôzne otázky, tak si ich poďme trošku priblížiť v rozhovore s našim Huszom.

 

Mojou prvou otázkou je ako dlho pracuješ v P. J. Servise?

Huszo: Keď som prišiel študovať do Bratislavy, začal som brigádovať v P. J. Servise, kde pracoval aj môj brat. Počas školy to bolo 5 rokov a potom ďalších 5,5 roka. Takže v P. J. Servise pôsobím už 10,5 roka.

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň v kancelárií?

Huszo: Každý deň je o niečom inom. Nie sú to pravidelné intervaly, ale jednoznačne najdlhší deň je streda, keď sa zasielajú odmeny našim brigádnikom a to každý týždeň. Ale keby som to rozdelil tak skôr na týždenný interval. V prvej polovici t. j.  pondelok a utorok spracovávame dodacie listy, ktoré nám prišli do pondelka do 10:00, aby sme ich v stredu mohli vyplatiť. A v druhej riešime chýbajúce dodacie listy ( oslovujeme firmy aj brigádnikov, ktorí nám ich do pondelka, 10:00 nezaslali ). A hlavne vo štvrtok odpovedáme na otázky brigádnikov. 🙂

 

Najčastejšou otázkou zo strany brigádnikov je to, prečo im prišlo tak málo peňazí na bankový účet? Čo je väčšinou za tým?

Huszo: Prvý dôvod. Chybou je, že veľa z brigádnikov si nepozrie bankový účet, ale čaká len na SMS notifikáciu od banky. Platby do 20 Eur formou SMS nechodia.

Druhý dôvod. Bohužiaľ, veľa ľudí je zmätených ohľadom výšky odvodov a daní z ich mzdy. A my ich do toho vyplácame ešte aj týždenne. 🙂 Z toho sú už úplne vedľa.

 

Ale skúsim to vysvetliť na príklade :-):

Máme študenta, ktorý si uplatní odvodovú výnimku ( t.j. do výšky zárobku 200 Eur za mesiac mu nezrážame odvody z jeho mzdy ) aj vyhlásenie na nezdanenie príjmov ( t.j. do výšky zárobku 319, 17 Eur za mesiac  mu nezrážame dane z jeho odmeny ). Toto sú platné kritéria na rok 2018:

1. týždeň zarobí 100 Eur – neprekročil ani limit 200 Eur ani 319,17 Eur, tým pádom posielame 100 Eur na účet.

2. týždeň zarobí 100 Eur – spolu 200 Eur – stále neprekročil žiadny limit aj v druhom týždni mu posielame 100 Eur na účet.

3. týždeň zarobí 100 Eur – spolu 300 Eur- tu už prekročil limit 200 Eur, tým pádom mu na odvody  pripadá 100  Eur ( 300 Eur celková jeho mzda – 200 Eur limit na nestrhávanie odvodov) a na účet mu už ide odmena nie vo výške 100 Eur ale odčítajú sa z nej odvody.

4. týždeň opäť zarobí 100 Eur – spolu 400 Eur  a v tomto poslednom týždni už zrážame odvody zo sumy 100 Eur, ale pridávajú sa ja dane, lebo si prekročil aj čiastku 319,17 Eur a na účet mu ide odmena 100 – odvody – dane.

Toto je kolobeh jedného kalendárneho mesiaca. Nasledujúci mesiac sa všetko nuluje a ideme opäť od začiatku.

 

Ako je to s dodacími listami? Pri ktorých firmách je lepšie sa nedržať toho, že peniaze prídu hneď ďalší týždeň?

Huszo: Rozdelil by som to na dve časti. Sú spoločnosti, kde akceptujeme dodacie listy od brigádnikov a zase sú spoločnosti, kde je striktne dané, že dodacie listy sa akceptujú len od spoločnosti.  Ako je napríklad spoločnosť Billa, kde je to výlučne len od spoločnosti. Ale vždy upozorňujeme brigádnikov, aby  si dávali potvrdzovať dodacie listy aj v spoločnostiach, ktoré ich zasielajú. V podstate je dobré, ak má dodací list aj brigádnik potvrdený kvôli svojmu prehľadu.

Ďalšími chybami môžu byť zle vyplnené údaje. Často býva chyba v mene, priezvisku, dátume brigády, chýba pečiatka alebo podpis klienta, napríklad aj zle alebo nečitateľné odfotené dodacie listy, ktoré nám zaslali brigádnici.

 

Vedel by si spresniť našim brigádnikom ako predísť absencii a ušetriť tak 20 Eur?

Huszo:  Treba si uvedomiť, ak sa prihlásim na brigádu, tak to má v sebe určité záväzky. Dve dôležité podmienky prísť na brigádu a ak nemôžem prísť, dá sa odhlásiť predchádzajúci pracovní deň vopred do 12:OO hod v našej spoločnosti, odporúčam najmä telefonicky. Výhovorky typu, že som to nenašiel alebo neprišla mi sms, email, neplatia. Informáciu o doručení sms a mailu máme u nás v systéme evidovanú, takže výhovorky sú zbytočné.

 

Najčastejšia otázka zo strany tvojich kolegov je aká? 😀

Huszo: Prečo nemá brigádnik vyplatené peniaze za konkrétnu brigádu?

To je určite najčastejšia otázka zo strany mojich kolegov. Dosť často ich aj ja musím oboznamovať s naším systémom ako to funguje :-D. Možno je niekedy pre nich jednoduchšie sa ma to len spýtať.

 

Čo tak priznať najvtipnejší zážitok z kancelárie?

Huszo: Fuuuha, neviem si spomenúť na nejaký top. Je ich veľa, či už s kolegami alebo brigádnikmi, ale veľa sa zverejniť nedá kvôli GDPR :-). Dostávame niekedy aj celkom vtipné životopisy, ale každý deň sa dá vždy na niečom zasmiať a pobaviť.

 

Nikola Poláková