Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

DIPLOMOVKA

Ahojte kamaráti, bakalári budúci magistri ! Hlásim sa Vám zo zákopu zvanej 4 steny, notebook a panický strach… Áno, áno tieto slová opisujú moje pocity, keď si spomeniem na to, že mám nedokončenú diplomovku a o pár dní ju nahadzujem do systému.

via GIPHY

Poviem Vám jedno – už pri písaní bakalárky som si sľúbila, že táto situácia už nenastane, ale prešiel len rok a tá situácia je znovu tu. Hmmm, ale nebudem lamentovať nad rozliatym mliekom a pustím sa do toho aby som Vás skúsila naviesť na to, ako sa môžete vyvarovať chybám, ktoré robí väčšina ľudí teda áno- aj JA.

via GIPHY

1. SPRÁVNA VOĽBA TÉMY – neviem čo je to za módu, že väčšina ľudí si vyberá naozaj témy, ktorým nerozumie. Slovom nerozumie som myslela doslova že nemajú ani páru o tom, čo znamená prostredné slovo v nadpise, ale znie to veľmi odborne, profesionálne a vedecky.

Patrícia radí:
• zvoľ si tému/oblasť, ktorá ťa aspoň trochu zaujíma a poznáš jej základnú problematiku
• nezabúdaj, že pri voľbe témy musíš brať ohľad na praktickú časť práce – práve preto si voľ takú metodiku výskumu, ktorú si aj schopný spraviť.

2. SPRÁVNA VOĽBA ŠKOLITEĽA – pri tejto myšlienke som si skontrolovala telefón, či sa mi neozval môj školiteľ- bakalárskej práce… Hmmm tú som písala dva roky dozadu… a stále čakám … čakám … čakám… a neprichádza.

Patrícia radí:
• oslov takého školiteľa, o ktorom vieš, že je aspoň trochu dostupný, aby zodpovedal tvoje vedecké otázky.
• v prípade, že si veľký dobrodruh oslov takého, čo TI 100x nechcel dať skúšku; zaručujem, že 1 odsek prerobíš 100 krát; výhoda :začneš mať zmysel pre detail.

3. TI ME MA NA GMENT ! time managment! – môžeme ho definovať ako disciplínu zaoberajúcu sa efektívnou alokáciou času za účelom zvýšenia osobnej produktivity.

Patrícia radí:
• ZAČNI V PREDSTIHU – poviem Vám, že keď už začneš, máš 50% úspechu za sebou. Myslím si, že nikomu neuškodí si urobiť kostru práce, ktorá mu napovie, o čom bude obsah práce. Keď máš       aspoň obsah si z 1/3 v suchu.
• Keď nezačneš skôr, nevadí – teda ako komu, ale už ti nič nepomôže ako si sadnúť pripraviť si 2l kávy, MemoPlus, Ginko, GinkoPlus, atď atď…
• Začni písať ! Rada a.k.a soľ nad zlato –proste píš, píš neskôr Ti to začne dávať zmysel a upravíš si hatlaniny.

4. VYUŽÍVAJ VŠETKY DOSTUPNÉ ZDROJE – knižné, pdfká, články atď. atď., čím viac zdrojov máš, tým sa ti lepšie píše… Síce nikdy nie je na škodu sa len „inšpirovať“ inou prácou- tá ti môže trošku rozostriť pohľad na tú tvoju.

Patrícia radí:
• Ak si zúfalý – zapoj do tejto misie Tebe blízkych ľudí – Kolegyňa Takáčová pozdravujem.
• Nepočúvaj miestnych dezorientovaných ľudí „už nestíhaš“ – väčšiu –píp- píp- som nepočula ešte – Stíhaš!, proste stíhaš – nič iné si ani nepredstavuj .
• JE DOKÁZANÉ ŽE ĽUDIA MAJÚ ZVÝŠENÚ EFEKTIVITU KEĎ PÍŠU ZÁVEREČNÉ PRÁCE O 5M 12.(to som si vymyslela, že je to dokázané ak sa za vedecký výskum nepovažuje môj názor).
• Využívaj citácie, grafy a tabuľky – kapánek zvyknú natiahnuť text – preto mám teraz 500 strán a len mažem.

5. NEBUĎ PLAGIÁT ANI KOMPILÁT – nikdy nevieš kedy budeš kandidovať za prezidenta alebo obdobné disciplíny.

Patrícia radí:
• neopisuj máš na to predsa parafrázu alebo citáciu.
• jedz a modli sa.
• dodržuj psychohygienu – práca, brigády –jedine u nás, šport, relax a mnohé iné.. veď to poznáte.

Nuž vedela by som Vám o tom písať a rozprávať dlhé príbehy, ale musím už končiť lebo v druhom okne ma čaká „Analýza dát“ a už sa jej neviem dočkať, želám pekný deň a držte mi palce ja Vám ich držím určite.

P.S : Ak vieš rátať chí-kvadrát pokojne sa mi ozvi.

via GIPHY

Vaša BC. HORVI.