Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Medzinárodný deň žien ´23

Ahojte,

ak ste muži, kľudne pokračujte v čítaní, nejdeme tu predsa zakladať feministické (alebo proti feministické) hnutie. Obe pohlavia sa predsa vzájomne potrebujú. Sviatok medzinárodného dňa žien pripadol tento rok práve na stredu, deň kedy vydávame naše blogy. Náhoda? Ja myslím, že nie. Príde nám teda milou povinnosťou napísať blog práve na túto tému.

Tento „náš“ sviatok je vždy 8. marca. Je medzinárodným sviatkom, ktorý schválila Organizácia Spojených národov. Prvý krát sa slávil už v roku 1909, no ustálil sa až po druhej svetovej vojne. V ČSR sa Medzinárodný deň žien prvýkrát oslavoval v roku 1921. Na našom území tento sviatok okamžite získal masový charakter, hoci bol počas druhej svetovej vojny zrušený. Po roku 1945 bol opäť obnovený a neskôr úzko spojený s obdobím socializmu, kde sa stratil jeho pôvodný význam a zmenil sa na formálne oslavy spojené s rozdávaním povestných červených karafiátov.

Medzinárodný deň žien je sviatkom žien a boja za ich rovnoprávnosť. Na začiatku 20. storočia patrilo medzi hlavné ciele sviatku vybojovanie volebného práva žien, o ktoré sa najviac zaslúžili Britky spolu s Američankami. V súčasnosti MDŽ vyzdvihuje solidaritu žien v oblasti rovnakých šancí, spravodlivosti, mieru a rozvoja. Oslavuje sa ženskosť a emancipácia, ktorá bohužiaľ na mnohých miestach na svete nie je samozrejmosťou ani v 21. storočí.

MDŽ vo svete

MDŽ sa slávi v mnohých štátoch sveta ako prejav úcty k ženám a ich právam, a to bez ohľadu na ich národné, národnostné, etnické, jazykové, kultúrne, ekonomické alebo politické postavenie. Je prejavom solidarity medzi ženami a súčasne spomienkou na snahu za zrovnoprávnenie žien, najdlhšiu revolúciu v dejinách ľudstva.

MDŽ má tradície najmä v Európe, USA či Ázii. Tamojšie ženy dostávajú od mužov, okrem kvetín či parfumov taktiež luxusné domáce potreby, šperky alebo erotické hračky.

Školáci organizujú párty pre svoje spolužiačky a nákupná posadnutosť sa môže rovnať americkému sviatku svätého Valentína.

Talianky prijímajú 8. marca od mužov žltú kvetinu mimózy a od štátu napríklad bezplatný vstup do múzeí.

Turkyne absolvujú rôzne spoločenské akcie, v reštauráciách sú 8. marca vyhlásené „flámy“ bez prítomnosti mužov.

V Argentíne má MDŽ takmer pôvodnú podobu. Nežné pohlavie sa vydáva do ulíc a bojuje za svoje práva. A treba dodať, že úspešne – napríklad v roku 2020 krajina legalizovala potraty.

V Číne je MDŽ už od roku 1949 štátnym sviatkom spojeným s poldňovým voľnom pre zamestnankyne.

Tak muži, myslite na ženy vo svojom okolí a potešte ich hoci aj maličkosťou. Nezabúdajte, že tento sviatok nie je len o priateľkách či manželkách ale aj mamách, sestrách, babkách …

Ženy, užite si tento „náš“ deň! 🙂

Vanda