Deň Guinnessových svetových rekordov

Ahojte,

Guinnessove svetové rekordy fascinujú ľudí z celého sveta už viac ako 65 rokov. Tieto rekordy zaznamenávajú úžasné výkony, ktoré sa zdajú byť mimo dosahu väčšiny ľudí. Tento deň oslavujeme 13. novembra a slúži na to, aby sme si uvedomili, že naše vlastné limity sú často len obmedzené našou predstavivosťou.

História

Guinnessova kniha rekordov vznikla náhodne a je za ňou príbeh Sira Hugha Beavera, v tom čase generálneho riaditeľa pivovaru Guinness. Keď dostal nápad na knihu rekordov bol s priateľmi poľovať. Po poľovačke zakončili večer v krčme pri pive a debate, v ktorej riešili otázku, ktorý z lovných vtákov je v Európe najrýchlejší. Ani po hodine k záveru nedospeli. Vtedy Hugh Beaver zistil, že nikde nie sú zachytené spoľahlivé informácie, ktoré by im pomohli spor rozsúdiť.

via GIPHY

Taktiež si uvedomil, že práve takéto bezvýznamné veci muži často rozoberajú pri pive. Napadlo mu, že vyriešiť takéto „pivné“ škriepky by pomohla kniha, kde by boli zozbierané rôzne informácie, na základe ktorých by sa dalo ľahko zistiť, čo je pravda a čo nie.

Vtedy sa rozhodol, že k pivu Guinness vydajú brožúrku, v ktorej „štamgasti“ nájdu odpovede na „nepodstatné“ témy. Uvedomoval si, že nič podobné dovtedy neexistovalo a kniha by mohla mať úspech. A tak aj bolo!

via GIPHY

Dnes Guinnessove svetové rekordy zahŕňajú širokú škálu úspechov v oblasti športu, umenia, vedy a ďalších odvetví. Od najrýchlejšieho šprintu na krátkej vzdialenosti po najväčšiu zbierku otvorených konzerv – rekordy nás neustále ohromujú svojou rôznorodosťou a náročnosťou. Posúďte sami:

1. Najdlhšie žijúci človek: Tento rekord patrí Jeanne Calment, ktorá žila až 122 rokov a 164 dní.

2. Najrýchlejší človek na svete: Usain Bolt drží rekord za najrýchlejší čas v behu na 100 m (9,58 sekundy) a 200 m (19,19 sekundy).

3. Najväčší človek na svete: Robert Wadlow, najväčší človek v histórii, dosiahol výšku 2,72 metra.

4. Najväčšia zbierka vlakových modelov: Rodina Pilentovcov vlastní viac ako 2 000 modelov vlakov.

5. Najväčší slon na svete: Slon afrikánsky alebo slon savanový je najväčším suchozemským cicavcom na svete.

6. Najviac tetovaný muž na svete: Lucky Diamond Rich má na tele viac než 1 000 hodín tetovania.

7. Najväčšia pizza na svete: Pizza väčšia ako 1 261 štvorcových metrov bola pripravená v roku 2012 v Taliansku.

8. Najväčšia zbierka hmyzu: Michael S. Smith vlastní viac než 1,6 milióna exponátov.

9. Najväčšia hora: Mount Everest je najvyššou horou na svete, dosahujúcou výšku 8 848,86 metrov nad morom.

10. Najdlhšie mihalnice sveta: You Jianzia má viac ako 20-centimetrové mihalnice. Do knihy rekordov sa jej podarilo zapísať hneď dvakrát. V roku 2016 sa stala ženou s najdlhšími mihalnicami, ktoré v tom čase merali 12,5 centimetra. Dnes sa na stránkach knihy rekordov objavuje zasa vďaka jej o 8 centimetrov dlhším mihalniciam, a teda už merajú 22,5 centimetra.

11. Najdlhšie zadržanie dychu: 56-ročný Budimir Šobat je jedným z najlepších potápačov sveta, zadržal dych po dobu neuveriteľných 24 minút a 22 sekúnd.

12. Najvyššia konštrukcia z paličiek od nanukov: 12-ročný Eric Klabel z amerického mesta Naperville zbieral paličky od nanukov, aby z nich mohol postaviť vysoké konštrukcie. Jeho trpezlivosť sa mu vyplatila. Zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov vďaka najvyššej konštrukcie z paličiek od nanukov, ktorá meria 6,157 metra.

Toto sú len niektoré z mnohých fascinujúcich rekordov, ktoré nám ukazujú, aké úžasné výkony môžu ľudia dosiahnuť. Guinnessove svetové rekordy sú stále vytvárané a aktualizované, čo nám umožňuje obdivovať a inšpirovať sa ďalšími úspechmi. Tento deň nás vedie k tomu, aby sme snívali viac, boli odvážni a neprestajne sa snažili dosiahnuť niečo výnimočné. Nie je to len oslava rekordov, ale aj oslava ľudskej vôle a túžby neustáleho zlepšovania.

via GIPHY

Vanda 🙂