Deň duševného zdravia – ,,Our minds, Our Rights,,

Ahojte Jungleeci!

Duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité. Na tom, že by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému sa asi všetci zhodneme. Vedeli ste, že už od roku 1992 je 10. október dňom duševného zdravia? Ak nie, tak sa máte na čo tešiť, lebo v dnešnom blogu si o tom povieme viac.

Súčasná situácia vo svete v oblasti duševného zdravia je čoraz horšia, hlavne čo sa týka mladých ľudí.. Vedeli ste, že sa každý ôsmy človek na svete trápi duševnou poruchou? Ja tiež nie. Šokujúca informácia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spočíva väčšina psychických problémov v súčasnom životnom štýle. Tento deň bol vytvorený s cieľom zvýšiť povedomie o tom, aké sú bežné problémy duševného zdravia.

via GIPHY

  • Práve v dnešnej dobe je schopnosť zastaviť sa a poskytnúť si duševný relax mimoriadne dôležitá:
  • Chcete sa len tak potulovať po dome a nič nerobiť? Nech sa páči!
  • Preferujete aktívny oddych? Choďte si zacvičiť!
  • Chcete vyskúšať niečo nové? Navštívte hodinu jogy, plaváreň alebo sa iba jednoducho choďte prejsť a objavte nejaké úplne nové miesto.

via GIPHY

Kľúčom je stráviť čas činnosťou, pri ktorej si odpočinieme. Nezabudnite na jednu veľmi dôležitú vec! Sociálne vzťahy sú taktiež dôležité, čo znamená, že ak je to možné strávte deň s osobou, ktorá je Vám blízka.

via GIPHY

Súčasný spôsob života, zvyšujúce sa nároky na jednotlivcov často privádza ľudí do stavu, kedy prepadneme pocitu smútku, melanchólie, beznádeje. Mali by sme myslieť na to, že je lepšie depresívnym stavom predchádzať ako ich liečiť. Viem, píše sa o tom veľmi ľahko ,ale niekedy stačia naozaj aj maličkosti. Napr. robiť to, čo nás baví, naučiť sa tešiť z maličkosti, a nie iba prijímať ale aj rozdávať radosť.

via GIPHY

Témou Svetového dňa duševného zdravia 2023 je„ Duševné zdravie je univerzálne ľudské právo.“ Čo je vlastne cieľom?

  • zlepšovanie vedomostí,
  • zlepšovanie vedomostí, podpora akcií, ktoré chránia naše duševné zdravie.

Aj schopnosť občas nič nerobiť je dôležitá

via GIPHY

Pre duševné zdravie človeka je dobré mať možnosť vyrozprávať sa zo svojich trápení a problémov. Hovorí Vám niečo Linka dôvery Nezábudka? Ak sa cítite osamelo, v duševnej nepohode a nemá si vás kto vypočuť, vytočte číslo 0800 800 566. Je to bezplatná a anonymná linka, kde na Vás čakajú rady skúsených ľudí v 24 hodinovom režime.

A ešte jeden typ odo mňa: Na webstránke Ligy za duševné zdravie www.dusevnezdravie.sk nájdete relevantné články a videá popredných odborníkov, psychiatrov a psychológov, ktorí sa zaoberajú súčasnou situáciou v rámci duševného zdravia.

Cynti 😊