Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Dane, chcem ich späť?

Ako sa Vám darilo minulý rok? Pracovali ste, odvádzali ste dane? Snažil som sa pripraviť článok, ktorý by Vám priblížil, čo sa dá robiť, keď Vám už dane boli stiahnuté z Vašej mzdy, čí ich vôbec ešte „uvidíte“ a ako ich žiadať späť.

Pravdou je, že štát stanovil určitú hranicu z hrubého príjmu a povedal si, že Vám túto daň nechá. Prepočet na určenie tejto dane vychádza z celkovej hrubej mzdy, ktorú ste zarobili za kalendárny rok. Za jeden mesiac nemusíte odviesť daň z hrubej mzdy 316,94 Eur. Ak to napočítame na celý rok, teda 12 mesiacov, vychádza to na 3 803,33 Eur. Tým pádom daň, ktorú nemusíte odviesť štátu za rok vychádza jednoduchým prepočtom z 19 % dane z príjmu z 3803,33 Eur hrubého zárobku za rok, čo je v prepočte 722,63 Eur daň, ktorú nemusíte odviesť do štátnej pokladnice. Podmienkou je vypísanie tlačiva u zamestnávateľa (alebo aj viacerých), ktoré sa jednoducho (hovorovo) volá vyhlásenie. Samozrejme, bavíme sa tu o normálnych príjmoch, nie tých, kde sa táto suma znižuje alebo úplne zaniká (to je len dodatok pre tých, ktorí by chceli hneď rýpať, že nemám pravdu).

Ako zistíte svoju možnosť získať dane späť?

Najprv pár otázok:

1) Pracovali ste celý rok a za mesiac ste zarobili vždy viac ako 316,94 Eur u jedného zamestnávateľa a uplatňovali ste si vyhlásenie?

Tak môžete predpokladať, že dane späť nedostanete. Rozdiel v doplatku alebo nedoplatku bude len pár centov dôsledkom zaokrúhľovania.

2) Robili ste každý mesiac (alebo aj nepravidelne) a nezarobili ste nad 316,94 Eur mesačne u jedného zamestnávateľa a uplatňovali ste si vyhlásenie?

Ak ste si podpísali vyhlásenie, tak Vám zamestnávateľ nič nestrhol, takže Vám ani štát nič nevráti.

3) Robili ste nepravidelne, nie každý mesiac a Váš príjem bol niekedy vyšší a niekedy nižší? Niekedy Vám strhli dane a inokedy nie u jedného zamestnávateľa a uplatňovali ste si vyhlásenie?

Toto je Vaša šanca na vrátenie daní, ktoré ste zaplatili. Ak ste nezarobili za celý rok viac ako 3 803,33 Eur Vaše dane Vám všetky vrátia. 🙂

Ak ste zarobili viac, tak Vám možno vrátia určitú čiastku, pri najhoršom budete musieť niečo doplatiť Vy.

Výpočet je jednoduchý (všetko uvádzam v ročnom meradle):

Hrubý príjem (to čo ste zarobili) nezdaniteľná čiastka (3 803,33 Eur) = základ dane

Základ dane * 19 % = daň, ktorú by ste mali zaplatiť

Daň to čo Vám strhávali zo mzdy = ak máte kladné číslo, tak musíte doplatiť, ak záporné, práve to Vám vrátia

4) Robili ste u viacerých zamestnávateľov v rovnaký mesiac?

Tak potom Vám jeden daň nestrhával (teda ak ste si podpísali vyhlásenie) a druhý zamestnávateľ v rovnakom mesiaci Vám daň musel strhávať. Tým pádom postupujete výpočtom ako v bode 3).

5) Neuplatnili ste si vyhlásenie?

Tým pádom sa Vám z Vašej mzdy stiahnu vždy dane vo výške 19 %. A späť si ich môžete požiadať dvomi spôsobmi, ktoré Vám predstavím nižšie.

To je päť jednoduchých prípadov, v ktorých by ste sa mohli nájsť.

Ako si dane vypýtať späť?

1) Od každého zamestnávateľa si vyžiadajte tlačivo Potvrdenie o zdaniteľných príjmov fyzickej osoby (vydávajú sa po ročnej uzávierke cca ku koncu januára) a spravíte si daňové priznanie. Sú na to jednoduché aplikácie a je ich plný internet. Ja by som dal do pozornosti: http://studentskefinancie.sk/poradna/danove-priznanie/aplikacia. Následne si ho odovzdáte na finančnej správe a budete čakať, kedy Vám dane vrátia na Váš účet (teda ak Vám to vyšlo 🙂 ).

2) Od každého zamestnávateľa si vyžiadate tlačivo Potvrdenie o zdaniteľných príjmov fyzickej osoby a u zamestnávateľa, u ktorého ste mali ako u posledného uplatnené vyhlásenie, požiadate o ročné zúčtovanie dane. Táto žiadosť je jednoduché tlačivo, ktoré sa nachádza v mzdových systémoch Vašich zamestnávateľov. Nezabudnite, že musíte požiadať do 15. 2. Zamestnávateľ Vám spracuje všetky potvrdenia a ak sa Vám majú dane vrátiť, jednoducho Vám ich pošle na účet.

Je to všetko také jednoduché, je len na Vás či to využijete.

 

Peter Huszár

P. J. Servis prevádzkovateľ portálu www.junglee.sk