Dane a ako na ne
A zase je tu obdobie v roku, kedy sa podávajú daňové priznania. Rady na daňových úradoch nám privádzajú mŕtvice a infarkty, príjemné tety v nás len utvrdzujú pocit, že taký lexaurin nemusí byť na škodu a studený obklad na čele je viac ako na mieste. Ešte sa ani poriadne neskončilo skúškové a musíme si lámať hlavy, kde máme zohnať tie prekliate papiere, čo mi to vlastne ten zamestnávateľ má dať a prečo, čísla v našej hlave vyzerajú ako v matrixe a či mám radšej žiadať o ročné zúčtovanie alebo siahnuť po ďalšej fľaši.
Uznávam, že na začiatok to nie je veľmi povzbudzujúce, ale musí tomu čeliť každý z nás, tak si povieme, ako to teda je, dokedy podávame daňové priznania, kedy ročné zúčtovania a ako to celé vlastne funguje- lebo ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným.
1.Vyplýva mi ako študentovi povinnosť podať daňové priznanie?
Áno aj nie. Vysvetlím. Závisí to od toho, koľko si za rok 2018 zarobil peniažkov. Konkrétne či tvoje celkové zdaniteľné príjmy presiahli sumu 1915,01 eura. Ak áno, si povinný podať daňové priznanie, ak nie, môžeš podať daňové priznanie dobrovoľne, čo má zmysel vtedy, keď ti zamestnávateľ zrážal preddavky na daň a tebe vznikol tzv. daňový preplatok. Ten ti štát vráti, ak si podáš žiadosť o vrátenie daňového preplatku, ktorý je vlastne súčasťou daňového priznania. Peniažky vždy potešia a pivko za ne ešte viac, takže prečo nie?
2. Ročné zúčtovanie- čo to je a dokedy musí byť podaná žiadosť?
Už sme si povedali, kedy si povinný podať DP- teda keď tvoje príjmy presiahli sumu 1915,01 eura- máš ale aj ďalšiu možnosť, požiadaš písomne svojho posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Posledným zamestnávateľom mám na mysli toho, u ktorého si mal ako posledného uplatnené vyhlásenie. Ak si predtým pracoval aj u iných zamestnávateľov, musíš ich požiadať o tzv. potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby za rok 2018, ktoré potom dáš svojmu poslednému zamestnávateľovi. Toto potvrdenie sú povinní ti vydať. Daj ale pozor- žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania musíš podať najneskôr do 15. februára, takže šup-šup!
3.Aký typ daňového priznania mám podať a dokedy?
Za predpokladu že nepožiadaš svojho posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, podávaš daňové priznanie typu A a to v termíne do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Jednoducho a polopatisticky povedané, do konca marca 2019.
4.Vyhlásenie k zdaneniu príjmov v roku 2019
Ak si u nás registrovaný, možno si spomínaš, ako sme sa ťa pýtali, či si chceš u nás uplatniť Vyhlásenie. Podpísaním tohto Vyhlásenia si uplatníš mesačne nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a tým zvýšiš svoj čistý príjem. Komplikovane povedané? Takto- keby si si Vyhlásenie nepodpísal, zamestnávateľ ti z celého mesačného príjmu „strhne“ 19%. (Nie pre seba, je na to povinný zo zákona.) Ak si ho uplatníš, začne ti strhávať 19%, až keď mesačne presiahneš príjem 328,12 eura. Dôvod, prečo na to upozorňujem je ten, že oproti roku 2018 sa výška nezdaniteľnej časti dane menila. Takže nemáš za čo. 😉
Fúha, no dobre, máme to za sebou. Teda nie úplne za sebou, ale žiadne stresy, čas vám ešte nejaký zostáva a ak si stále ešte nepožiadal o ročné zúčtovanie, nezabudni – do 15. februára, daňové priznanie do konca marca. Držím vám palce srdiečka, pevné nervy, a ak budete mať nejaké otázky, zastavte sa u nás, my sa ich pokúsime zodpovedať a môžete odísť aj s nejakou brigádou, čo poviete?
Katarína Takáčová