Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Cyril a Metod

Ahojte! V dnešnom blogu sa budeme venovať blížiacemu sa sviatku Svätého Cyrila a Metoda. Na začiatok by sme si mohli dať pár otázok, či o týchto dvoch pánoch viete tak veľa, ako ste si doteraz mysleli. (odpovede nájdete pri čítaní blogu)

Viete, prečo neskôr Konštantín prijal meno Cyril?
Ktorý panovník pozval Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu?
V akých rokoch sa to celé odohralo?

via GIPHY

Celý príbeh sa začal takto. Dvaja bratia boli synmi bohatého štátneho úradníka a tak mali dosť času na štúdium, keďže nemuseli chodiť po brigádach ako my – bežní smrteľníci. Raz si jedného dňa povedal Rastislav z Veľkej Moravy, že by nebolo úplne odveci, keby jeho ovečky mali vlastnú reč slovanskú a mohli by sa modliť k Bohu vo svojom jazyku. A tak to celé vlastne vzniklo.

Keby vám niekto povedal, aby ste cestovali cez polovicu Európy aby ste niekomu vytvorili jazyk išli by ste? Asi ani ja nie. Keby mali v roku 863 lacné letenky cez Ryanair alebo ubytko cez Airbnb, život by bol o dosť jednoduchší. Ale bohužiaľ, nie vždy je všetko podľa našich predstáv a tak sa vybrali títo dvaja páni pešo… možno na ťave. Irónia je, že nám sa nechce cestovať z Karlovky na Zlaté piesky na brigádu. Takže K&M si zbalili caky paky, spísanú hlaholiku a vydali sa na cestu plnú nástrah.

via GIPHY

Keď konečne dorazili do cieľa, zistili, že nie sú ani v polke cesty. Akoby nestačilo, že doniesli hlaholiku, museli sa ešte trepať za samotným pápežom, aby im dovolil vykonávať bohoslužby v novom jazyku. A to nebolo také jednoduché. Ale keď sa už raz rozhodnete niečo dosiahnuť, mali by ste si za tým ísť ako títo dvaja. Jeden z nich, konkrétne Konštantín to v Ríme tak celkom nezvládol, ochorel a nakoniec tam aj dožil svoj život. Ešte pred tým, ako posledný krát vydýchol, vstúpil do kláštora a prijal meno Cyril.

via GIPHY

Metod sa teda vrátil na Veľkú Moravu sám. Cestou sa dostal do väzenia. Nebolo to za drogy ani za pouličnú bitku ale dostal sa tam kvôli tomu, že mocnejším sa nepáčilo, že by ich zrazu mohol nejaký Metod predbehnúť a byť lepším než sú oni. Alebo sú to podobné dôvody, kvôli ktorým sa ľudia dostávajú do problémov dnes? Možno sa až tak veľa vecí za tých 1552 rokov nezmenilo. Minimálne ľudská hlúposť a závisť nie. Napriek všetkým veciam, ktoré im počas ich cesty znepríjemnili život sa nevzdali a svoju misiu dokončili. Neviem či to bolo dobou, alebo to bolo iba ich pevnou vôľou a odhodlaním, ale dokončili to, čo začali. Mali by sme si z nich brať príklad. Takže keď bude 5.7., neteš sa na tento deň iba ako na deň voľna. Spomeň si na týchto dvoch bratov, lebo bez nich, by sme možno dnes nerozprávali našou ľúbozvučnou slovenčinou.

Dominika 🙂