Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Čo si o Slovenskom národnom povstaní nevedel

Ahojte kamoši! V dnešnom blogu som sa rozhodla ozrejmiť možno niektorým z Vás, prečo 29.8. každoročne oslavujeme výročie Slovenského národného povstania. Priznám sa, sama som nemala nikdy až tak jasno v tom, čo presne sa na tento sviatok oslavuje a ako to celé prebiehalo.

Ak tiež nemáš v tom jasno, čítaj tento blog!

Tento rok slávime už 76. výročie začiatku Slovenského národného povstania. No ako to celé začalo?

Celému povstaniu predchádzala celková situácia vo svete, najmä situácia okolo fašizmu a vtedajšieho režimu. Vznikla takzvaná antihitlerovská koalícia, ktorá mala za cieľ zničiť fašizmus a jeho režim. Predstavitelia tejto koalície tak vytvorili Československú armádu vo Francúzsku a následne aj Československú jednotku bojového letectva vo Veľkej Británii.

Dúfam, že sa v tom ešte nestrácaš, pokračujeme. Čo sa stalo potom?

Vianočná dohoda, znie to ako sladký názov romantického filmu s vianočnou tematikou, však? Táto dohoda však spočívala v niečom inom.

Bola podpísaná v decembri roku 1943 v Londýne a bola to akási dohoda o spolupráci medzi partizánskym veliteľmi (ktorí v tom čase už realizovali útoky na fašistov) a ostatnými prúdmi, ktorí odporovali fašizmu. Vedeli, že pokiaľ sa zjednotia, iba tak dosiahnu pri povstaní úspech. Tak vznikla Vianočná dohoda – dohoda o spoločnom postupe.

Ako sa hovorí, v jednote je sila. Nie, nemyslím ten obchodný reťazec.

Čo ďalej?

Pred samotným povstaním ešte prebiehali prípravy povstania, čo sa týka predovšetkým organizačného pripravovania ozbrojeného celonárodného povstania.

Čiže v preklade – kto, čo, kedy a ako.

DEŇ D, ALEBO?

Vedel si, že pôvodný začiatok povstania mal byť o čosi neskôr, ako 29. augusta 1944? Ja nie, prečo to tak bolo? V tento deň ich totiž prekvapilo nečakané prekročenie slovenských hraníc nemeckými okupačnými vojskami. Veriteľ, Ján Golian ihneď prikázal jednotkám, aby konali a fašistom kládli odpor. Povstanie bolo ešte v štádiu príprav, napriek tomu muselo začať už v ten deň.

Kde sa toto všetko dialo?

Všetko sa to začalo neďaleko Žiliny. Žilinská posádka následne ustúpila pred nemeckými okupačnými vojskami až do Strečnianskej tiesňavy. Nemci však boli o čosi šikovnejší a podarilo sa im obsadiť veľmi veľkú časť územia. Naša povstalecká obrana sa však nedala, a podarilo sa im z časti vytlačiť nemecké úderné jednotky.

Nemecké jednotky však mali technickú prevahu nad povstalcami a tak nastala krízová situácia. Vďaka tomu sa naša obrana postupne rozpadla a povstanie skončilo 27. októbra 1944.

Myslím, že naši povstalci však veľmi statočne bránili celé 2 mesiace a zaslúžia si veľký obdiv. Cítiš aj ty tú hrdosť? Práve pre toto sa stal tento deň sviatkom a všetci ho oslavujeme.

Dúfam, že po tomto blogu to bude nám všetkým jasnejšie, ako to vlastne bolo a čo sa stalo.

Tak nabudúce, ahojte! :)))

Pauli