Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Čo sa stalo v septembri?

Ahojte, vitajte pri ďalšom blogu. Aj dnes sa budeme venovať aktuálnemu dianiu a tomu, čo sa udialo za posledný mesiac. Aj keď to vyzeralo tak, že to bude pomerne nudný mesiac, naši politici si dali záležať na tom, aby to tak nebolo.

via GIPHY

V predchádzajúcich dňoch totižto schválili návrh novely zákona o dani z príjmov. Od roku 2020 sa má ročná suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka zvýšiť z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Pri súčasnej výške sumy životného minima 210,20 € mesačne je to zvýšenie z 3 397,35€ na 4 4 14,20€ za rok. A čo to znamená pre nás laikov? Ak cez nás brigáduješ, určite si sa aspoň raz stretol s možnosťou uplatniť si u nás vyhlásenie o nezdaniteľnej časti príjmu. Najčastejšie sa to uplatňuje priamo pri podpise dohody. Ako všetkým ostatným, aj tebe sme určite vysvetlili, že ak si to u nás uplatníš, do sumy 328,12 eura sa ti nebude strhávať daň z tvojich zarobených peniažkov. No a tu sa dostávame k bodu úrazu. Od 1.1.2020 to nebude suma 328,12€ ale 367,85€. Stále nevieš čo to znamená? Na účet ti príde vďaka tejto novele zákona o pár euro viac.

via GIPHY

Má to však aj svoje nevýhody. Menšie dane = menšie príjmy do rozpočtov samospráv, čo sa nemôže rovnať ničomu dobrému. Ale pevne verím, že aj s tým si hlavy nášho štátu poriadia a skôr, ako zosadnú z poslaneckých kresiel vymyslia niečo rozumné. Samozrejme, pokiaľ nebudú fetiť plesne. V tom prípade z toho nič dobré nevznikne.

V piatok sa konal vo viacerých slovenských mestách klimaštajk, ktorý má oficiálny názov Fridays For Future. Tento štrajk sa však nekonal len na Slovensku ale v mestách po celom svete. A to doslova. Podľa registrovaných štrajkov na oficiálnej stránke Fridays For Future sa doposiaľ konalo 7350 štrajkov. Prvýkrát to odštartovala Greta Thunberg zo Švédska, ktorá má viac odvahy ako my všetci dokopy. 16 ročné dievča vystupuje na konferenciách po celom svete, dohovára bežným občanom ale aj tým najvyšším predstaviteľom jednotlivých štátov ako napríklad Donald Trump a žiada po zmene. Pokiaľ si chceme aj naďalej žiť bezstarostný život na tejto Zemi, dýchať čerstvý vzduch, vidieť cez zimu sneh a netopiť sa v odpadkoch, mali by sme začať každý od seba 🙂

via GIPHY

A to bude na dnešný blog odomňa všetko. 🙂

PS: NEZABUDNITE NÁM POSLAŤ POTVRDENIE O NÁVŠTEVE ŠKOLY ZA ŠKOLSKÝ ROK 19/20.

Dominika