Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Čo sa stalo v októbri?

Verili by ste tomu, že už je pomaly koniec októbra? Neviem ako vy, ale ja mám ešte stále prázdniny a len ťažko sa mi dostáva do školsko-pracovného kolobehu. Vyzerá to však tak, že naši páni poslanci s tým problém (akože vôbec) nemali a aj na október si pre nás pripravili pár zaujímavých noviniek. Vitajte pri ďalšom blogu!

via GIPHY

Nebolo by krásne, keby minimálna mzda na Slovensku bola vo výške 635€? Niečo podobné si asi povedali odborári, keď navrhli výšku minimálnej mzdy. A čo na to povedali zamestnávatelia? „Nie, nebolo…“ Síce je krásne, že by nám išlo do peňaženiek tak „veľa“, ale treba myslieť aj na zamestnávateľov a to, že oni majú za nás zamestnancov výdavky, do ktorých my bežní smrteľníci nevidíme. Takýto vysoký nárast minimálnej mzdy by im mohol narobiť veľké problémy, a to hlavne malým a stredným podnikateľom a v neposlednom rade aj živnostníkom.

Na čom sa teda dohodli? Minimálna mzda od 1. januára budúceho roka porastie na úroveň 580€, čo je nárast o 11,54%, čo sa rovná nárastu o 60€. Zaujímavosť? Je to najvyšší nárast minimálnej mzdy za posledných 17 rokov.

via GIPHY

Hovoríte si, že vás sa to netýka lebo mnohí z vás ešte študujú a pracujú max na dohodu? Nevešajte hlavy, dotkne sa to aj vás! Minimálna mzda nadväzuje na ďalších 42 zákonov, mimo iného ovplyvňuje aj výšku príplatkov za prácu v noci a cez víkendy. Najlepšie sa robí v nedeľu keď je tam takmer 6€ na hodinu, nie? To je síce krásne, ale naše kapacity sú tiež mnohokrát obmedzené a cez víkendy nedokážeme dať prácu každému. Pokiaľ si však typ láskavého človeka, ktorý rád pomáha ľudom a pomôžeš nám aj tvojím zadosťučinením obsadiť brigádu cez týždeň a my, ako rovnako láskaví ľudia sa ti radi odmeníme brigádou cez víkend s hodinovou sadzbou, z ktorej sa nejednému robia motýliky v bruchu. Príliš dlhá veta? Skús ju prečítať ešte raz, lebo ak toto pochopíš, určite budeš mať aj ty jasnejšie v tom, ako to u nás funguje.

via GIPHY

Ale späť k novinkám. Možno ste aj vy takí milovníci politického diania na Slovensku a stiahli ste si 39 hodinovú nahrávku Gorily do telefónu podobne ako náš kolega. Ak sa ti nechce počúvať 39 hodín rozhovorov vplyvných ľudí, ktorí sa naoko tvária, že robia všetko pre spoločenské blaho, je tu pre teba aj krátka verzia, ale len „bežného“ rozhovoru dvoch nemenovaných. Obraz o fungovaní slovenskej politiky a vecí jej podobných vám to určite pomôže spraviť. Nehádžme však všetkých do jedného vreca a nestrácajme nádej v to, že sú to stále aj poctiví politici, ktorí majú vyššie ciele ako ich osobné bohatstvo a zhnitá duša.

To by bolo na tento blog všetko, zas o mesiac!

Dominika