Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Čo s letným ubytovaním?

Ahojte všetci!

Vítam Vás pri prvom júnovom blogu. Verím, že sa všetci tešíte na prázdniny, teplé letné dni a všetko s tým spojené. No ešte pred tým, než si môžeme naplno užívať tieto príjemné veci musia niektorí z nás, konkrétne študenti (alebo aj neštudenti), ktorí sa sa spoliehali na ubytovanie poskytované internátmi, čeliť problému – nájsť si ubytovanie v Bratislave. Nakoľko sa internáty Univerzity Komenského v Mlynskej Doline rozhodli po ťažkom období neposkytovať komerčné ubytovanie, ostali mnohí z nás (vrátane mňa) s otázkou ,,Kam teraz?“.

via GIPHY

V Bratislave ostať chceme nakoľko tu pracujeme, žijeme, no otázka ubytovania je tá najzákladnejšia  vec, ktorú musíme vyriešiť. V tomto blogu by som Vám rada predstavila možnosti, ktoré máte pokiaľ ste na tom podobne ako ja a tiež veci, na ktoré si treba dať pozor pri hľadaní krátkodobého prenájmu bytu či izby.

via GIPHY

Ak je Váš budget na ubytovanie obmedzený, môžete využiť ubytovanie, ktoré poskytujú iné univerzity, napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave alebo internáty na Mladej garde, ktoré spravuje STU. Na ich stránke sú presne vypísané cenníky v závislosti od toho, na ako dlho internát chcete či ste študent alebo nie. Ak teda chcete ostať v prostredí, kde budete stretávať mladých ľudí a zároveň nechcete minúť celú výplatu na ubytovanie, táto voľba by pre Vás mohla byť tá správna. Ceny sa pohybujú od 120 do cca 180€. Pokiaľ by ste hľadali niečo lacnejšie, môžete si v rámci Bratislavy pozrieť ubytovne, tam však bude vekový priemer vyšší, čo znamená, že prídete o atmosféru študentského života. Ale to už je na Vašich preferenciách.

via GIPHY

V rámci Bratislavy je tiež niekoľko súkromných internátov, ktoré poskytnú väčší komfort a vybavenie, no ceny sú samozrejme o niečo vyššie a pohybujú sa (opäť v závislosti od toho či chcete bývať sami atď.) od 200€ hore. Tieto internáty sa viac podobajú na klasické byty.

via GIPHY

Ak Vám nevyhovuje ani jedna z hore spomenutých možností, neostáva nič iné ako poobzerať sa po prenájme bytu alebo skôr samostatnej izby. Tam je to však o niečo komplikovanejšie, pretože nájsť si ubytovanie na 2 mesiace vie byť problém. Ideálne je pridať sa do facebookových skupín, kde ľudia (priamo majitelia) postujú izby, hneď ako sú voľné. Môžete tak priamo kontaktovať majiteľa, ísť na obhliadku a rozhodnúť sa. Treba si dať pozor na realitné kancelárie, ktoré prenájmy poskytujú tiež. V takomto prípade by ste im platili províziu a vtedy je cena vyššia.

via GIPHY

Na začiatok si stanovte sumu, ktorú ste ochotní za izbu dať. Tiež je dôležitá lokalita. Určite sa oplatí priplatiť si za byt, ktorý budete mať hneď pri práci, ako cestovať cez celú Bratislavu, len kvôli nižšej cene. Ak už teda nájdete niečo, čo sa Vám pozdáva, kontaktujte majiteľa, prezrite si byt, izbu. Vždy sa pýtajte aj na ostatných nájomcov, ktorí s Vami v byte budú tiež. Dobrý nápad je tiež dohodnúť sa s kamarátmi na tom, že si nejaký byt prenajmete spolu. Bude to lacnejšie a zároveň budete s ľuďmi, ktorí sú Vám blízki a od ktorých viete, čo čakať. Ak ste teda s bytom spokojní, uistite sa, že uvedená suma za mesačný prenájom je aj s internetom a energiami, aby ste potom nezostali prekvapení. Tiež sa spýtajte či je potrebné platiť depozit. Ak sa dostanete až k podpisu zmluvy, dajte ju predtým určite skontrolovať niekomu, kto sa v týchto veciach vyzná. Môžu tam byť určité body, ktoré pochopíte nesprávne alebo vôbec, čo môže v budúcnosti spôsobiť problémy.

Verím, že Vám tento blog aspoň trochu pomôže pri hľadaní Vášho letného ubytovania a že budete spokojní s miestom, kde strávite najpríjemnejšie mesiace roka.