Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Bakalárka / Diplomovka ☹

Je apríl. Zapeklité obdobie najmä pre končiace ročníky študentov na výške, ale aj pre tie nekončiace. Pokiaľ ste práve v poslednom ročníku bakalárskeho alebo magisterského stupňa, pomyselné hodinky už robia tik-tak. Je čas odovzdať svoju záverečnú prácu. Pokiaľ budete v končiacom ročníku až o rok, nastal čas zvoliť si tému svojej záverečnej práce. Na niektorých školách ste už možno museli odovzdávať alebo si vyberať tému a na niektorých to príde v najbližších dňoch.

Ja sa pokúsim rozdeliť tento blog na dve časti. V prvej sa chcem povenovať práve písaniu a odovzdaniu záverečnej práce a v druhej časti voľbe témy. Keďže ja už mám bakalára za sebou, viem k tomu zaujať nejaký postoj.

via GIPHY

Skúsim vám dať nejaké rady, ktoré pomáhali mne. Prvý krok k začatiu je stiahnuť si šablónu záverečnej práce svojej školy a vyplniť o sebe základné údaje. Spravíte si tým ako takú kostru, do ktorej už potom budete len vpisovať svoje alebo parafrázované myšlienky a citácie.

Pokiaľ neviete ako začať, je dobré zájsť do knižnice a dať si vypracovať rešerš. Pre mňa osobne to bol odrazový mostík. Za asi štyri eurá vám knižnica do dvoch týždňov na základe kľúčových slov, ktoré jej nadiktujete nájde množstvo článkov, kníh a publikácií z ktorých môžete čerpať. Mne, keďže som lenivá, sa podarilo pomerne dosť z toho nájsť na internete v online verzii a tak som za celé obdobie písania bakalárky bola v knižnici len raz, práve po spomínaný rešerš.

via GIPHY

Najlepšie je, keď začnete písať čo najskôr, aby ste sa vôbec nemuseli stresovať (viem, že to vám povie každý a aj tak si to necháte na poslednú chvíľu aleeeee aj warned you). Keď sa naladíte na tu správnu vlnu a chytíte tu správnu niť, stačí vám polhodinka denne. Kľudne to môže byť aj tá polhodinka ktorú presedíte napríklad na záchode pri lustrovaní Instagramu. Ak tento čas obetujete písaniu práce, budete ju mať hotovú a ani nebudete vedieť kedy a ako sa to stalo.

via GIPHY

Najlepším pomocníkom keď si neviete rady ako napríklad citovať, alebo ako označiť prílohy a obrázky je CRZP. V centrálnom registri nájdete hneď niekoľko prác, ktoré môžete použiť ako šablónu.

Keď už ste do práce napísali všetko čo ste chceli aj nechceli a stále vám chýbajú nejaké tie znaky, nastal čas na dotazník. Najlepšie je, keď ho potom postnete niekde do skupiny študentov, aby vám ho vyplnil len ten, kto naozaj chce a koho daná téma zaujíma. Nemyslím si, že je dobré posielať ho študentom na mail.

via GIPHY

Čo sa týka výberu témy, nie je to len o téme. Téma so sebou nesie aj školiteľa, ktorého musíte vyberať veľmi poctivo. Čo si budeme klamať, sú školitelia, ktorí vám na mail odpíšu raz za dva mesiace, ak vôbec.

Viem, že teraz je to veľmi ťažké, hovorím z vlastnej skúsenosti, keďže som menila vysokú školu a magisterské štúdium už absolvujem na inej škole ako bakalárske. Od kedy som na novej škole, máme online vyučovanie, čiže žiadneho zo svojich učiteľov som ešte nevidela a poznám ich len ako tváričky z webkamery. Treba sa pýtať spolužiakov a snažiť sa zistiť ktorý je vhodný. Sama práve stojím pred týmto rozhodnutím.

via GIPHY

Najlepšie je pokiaľ už máte ako takú predstavu o tom, čo chcete písať a vyberiete si vlastnú tému a oslovíte vami zvoleného učiteľa, či by bol ochotný na tej téme s vami spolupracovať. Pre nás nerozhodných nezostáva nič iné, len čakať a dúfať, že nás nejaká téma osloví a v balíčku prinesie aj super školiteľa. Prajem nám veľa šťastia!

Na záver už len taká rada, že vždy si priebežne ukladajte to, čo do svojej práce doplníte, pretože nikdy neviete, kedy sa váš počítač či notebook rozhodne aktualizovať. Môže sa to stať najmä pri notebookoch, keď ste zvyknutí ich tak často nevypínať ale len zaklápať. Asi by ste neboli nadšení, keby sa tri či štyri hodiny vašej práce neuložili.

via GIPHY

Vanda