B.O.Z.P.

Bezpečnosť pri práci. Áno, znie to ako klišé. Skúsme k tomu ale pristúpiť z iného uhľa pohľadu. Prezradíme ti, čo môže táto skratka znamenať.

Vďaka brigáde sa naučíš, na čo si máš pri práci dávať pozor. Svoje o tom vie Tomáš, ktorý brigádoval ako kuriér, rozvážal zásielky na bicykli. Naučil sa predvídať dopravnú situáciu a zvládať aj náročnejšie situácie. Síce mal rád rýchlosť a všade chcel byť načas, riadil sa zásadou: pomaly ďalej zájdeš.

K svojej práci pristupoval vždy zodpovedne, snažil sa zákazníkom vyhovieť. Nezabúdal však pri tom dbať aj na svoje zdravie. Preto, keď dostal požiadavku od zákazníčky, aby doručil zásielku do dvadsiatich minút na druhý koniec mesta a vedel, že je dopravná „špička“, nesľuboval hory-doly. Namiesto toho asertívne povedal, že zásielku stihne dopraviť najskôr za 45 minút. Nechcel kľučkovať pomedzi autá, ohroziť svoj život, zraniť sa alebo dostať pokutu…

Zákazníčka bola najskôr nespokojná a myslela si, že je Tomáš iba neochotný. Keď ale videla, že to nie je o ochote, ale o tom, že presne vie, koľko toho zvládne, ocenila jeho úprimnosť. Zavolala do firmy, ktorá od nej urgentnú zásielku očakávala a vysvetlila im, že balík príde, ale o trošku neskôr. Tomáš sa potom „ponáhľal pomaly“ a odovzdal zásielku – bez ujmy na zdraví a dokonca s časovým predstihom piatich minút.

Ponaučenie pre nás: aj pri brigáde si musíme vážiť samých seba a dbať na naše zdravie. Samozrejme je našou povinnosťou splniť, čo máme v popise práce a čo nám nadriadení povedia. Vždy ale musíme dbať na našu bezpečnosť, nenosiť viac balíkov, ako zvládneme, neponáhľať sa viac, ako dokážeme. Pretože potom sa práca stáva paradoxne menej výkonnou a stráca na kvalite. A to predsa nechceme.

Všetko sa to ale naučíš až vtedy, keď pôjdeš brigádovať. Junglee ti zaručuje seriózny výber ponúk. Brigádu môžeš vnímať aj ako predpremiéru tvojej budúcej profesie, ktorá ťa čaká po skončení školy. Aj keď sa bude jednať o iný druh práce, princíp ostáva rovnaký: snažiť sa spraviť maximum, pričom ale nesľubovať viac, ako dokážeme splniť. Efekt totiž býva presne opačný. Tu je naše posolstvo:

B – brigáduj
O – opatrne,
Z – zarábaj
P – poctivo!

 

Team P. J. Servis