Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

Ako (ne)písať životopis ( curriculum vitaj! )

Aj ty patríš medzi takzvaných cvčkárov, ktorí sú schopní rozposlať za mesiac svoj životopis do dvadsiatich rôznych spoločností a zo všade im príde odpoveď : ,, Ľutujeme, ale pracovná pozícia bola obsadená iným uchádzačom? “ Zrejme by si sa mal zamyslieť nad tým, či je tvoj životopis vôbec životopisom. A či ovládaš gramatiku!

1. Všeobecne

Už samotné slovo štruktúrovaný, ti napovedá, že sa bude jednať o nejakú štruktúru, t.j. text v bodoch zoradených podľa nejakého kľúča. Keď teda tvoje CVčko začína vetou: ,, Narodil som sa v roku Pána 1994 za šumu jarného vánku… “ máš síce bohatú zásobu básnických umeleckých prostriedkov, ale ani jednotka z literatúry ti nezaručí prijatie do zamestnania. Skús si miesto toho vytýčiť jasné body, osobné údaje, vzdelanie, doterajšia prax, jazykové znalosti, ostatné, poprípade môžeš pridať aj charakterové vlastnosti, ktoré ťa najviac vystihujú a pripojiť pár príloh. Taký motivačný list písaný pre konkrétnu spoločnosť budúceho zamestnávateľa určite zahreje pri srdiečku.

via GIPHY

2. Osobné údaje

Pod osobnými údajmi sa nemyslí, koľko dievčat spalo v tvojej posteli za posledný mesiac ani akú značku sprchového gélu používaš. Skús začať svojim cteným menom a priezviskom, adresou, telefónnym číslom, prípadne emailom, aby ťa mali ako spätne kontaktovať a nezabudni ani na dátum narodenia! Pre matematicky menej zdatného zamestnávateľa môžeš do zátvorky uviesť aj svoj aktuálny vek. Za posledných pár rokov sa stalo trendom pridávať do životopisu aj svoju fotku. Aj keď si na fotkách škaredý, máš pripečený výraz alebo ti na každej stojí zle druhý vlas sprava, skús vybrať nejakú schopnú, kde sa podľa možnosti tváriš seriózne. Fotka zo stužkovej, kde máš dve promile a úžasne sa bavíš nie je tá správna voľba, rovnako dievčatá ,, cecky ven “ možno ohúria perverzákov na instagrame alebo facebooku, tu ich radšej schovajte. Nejdete na pohovor medzi poľských kamionistov na D1.

via GIPHY

3. Vzdelanie

Vo všeobecnosti platí, že sa do tohto bodu udávajú školy, ktoré si navštevoval, zoradené podľa časového hľadiska, t.j. najaktuálnejšia bude úplne hore a postupne pridávaš všetky predtým spolu s rokmi začatia a ukončenia štúdia. Áno, my vieme, že si navštevoval aj základnú školu, ale pokiaľ nešlo o prestížnu školu pre nadpriemerne inteligentné deti, nemusíš to tam za každú cenu písať. Pridaj viac ako len názov školy, určite doplň odbor, aký si študoval, spôsob ukončenia ( maturita/výučný list/ štátna skúška ), poprípade stručne popíš zameranie, teda to, čomu sa ten tvoj odbor venoval a čo by si mal ovládať aj ty. Tu máš zároveň priestor uviesť aj špeciálne školenia, kurzy alebo odborné práce, ktoré si absolvoval. Podľa možnosti by ale mali nejakým spôsobom súvisieť s prácou, o ktorú sa uchádzaš. Ak chceš pracovať v IT spoločnosti, nepomôže ti, že si osem rokov navštevoval literárno-dramatický odbor na Základnej umeleckej škole v Hornej Dolnej.

via GIPHY

4. Doterajšia prax/pracovné skúsenosti

Či už si pracoval v Mc Donalde alebo ako asistent poslanca národnej rady, toto je asi najdôležitejšia časť tvojho životopisu. Stadeto bude hneď jasné, či si pracant alebo sa rád ulievaš a striedaš zamestnania jedna radosť. Svoje doterajšie pracovné skúsenosti zoraď podľa najaktuálnejších po najstaršie, nezabudni uviesť celý názov spoločnosti, v ktorej si pracoval a rovnako aj svoju pracovnú pozíciu. Ak názov tvojej pracovnej pozície znie ako ,, Data Mining Specialist “ a ani sám nerozumieš tomu, čo tvoja pozícia vlastne znamená, skús pridať aj stručný popis pracovnej činnosti, aby budúci zamestnávateľ vedel, čo od teba môže očakávať. Pozor! Aj pri tomto bode platí, že menej je niekedy viac a nemusíš sem pridávať aj to, že predávaš kozmetiku z katalógu. Snáď nečakáš, že si na pohovore od teba objednajú novú riasenku od avonu.

via GIPHY

5. Jazykové znalosti

Tu máš priestor uviesť jazyky, ktoré ovládaš spolu so stupňom ich znalosti. Píš pravdu, pravdu a nič iné ako PRAVDU! Ak totiž ani nevieš ako sa píše v nemčine ostré ,, s “ a v životopise ti svieti nemecký jazyk – B2 asi ťažko preložíš žiadosť o vyjadrenie a ak zákazníkovi donesieš k šniclu zemiaky miesto hranoliek, ktoré si objednal ako prílohu, na tringeltoch asi tiež nevyžiješ. A prosím ťa, vyhni sa tomu cliché, že slovenský jazyk ovládaš na úrovni C4 alebo že hovoríš plynule po česky. Si určite jedinečný a okrem teba ďalších 5,4 milióna obyvateľov žijúcich na Slovensku po Slovensky vôbec nevie.

via GIPHY

6. Ostatné znalosti

V tomto bode môžeš sebakriticky zhodnotiť ako si na tom s počítačovými znalosťami, prípadne či si držiteľom vodičského preukazu konkrétneho typu alebo sem môžeš uviesť či máš nejaký špeciálny certifikát, ktorý ťa oprávňuje na určitý druh činnosti. Sebakriticky znamená, že budeš sám k sebe kritický a preto si nepíš k excelu expert alebo pokročilý, keď nevieš ani orámovať tabuľku. Nikoho tým neoklameš a ak budeš permanentne otravovať každého naokolo, aby ti nastavil sčítavaciu funkciu, tvojho šéfa veľmi rýchlo omrzí zbytočne do teba investovať svoj čas. Čas sú predsa peniaze a tých sa ťažko vzdáva. To isté ale neplatí aj o tebe.

via GIPHY

7. Charakterové vlastnosti

Nie, nepíš sem rozprávky ako máš rád prírodu, keď celé dni trčíš na zadku a pozeráš seriály, nepíš ani že si flexibilný, keď nedokážeš zostať v práci ani o 15 minút navyše a hlavne nepíš, že si komunikatívny, keď na zvoniaci telefón reaguješ ako kapor na suchu. Napíš o sebe pravdu, aký si, čo rád robíš, ale vyhni sa prílišnej úprimnosti ako, že medzi tvoje obľúbené činnosti patrí tour de bar a podobne. Šancu urobiť ten správny dojem máš len raz. Svoje temné stránky máš čas odhaliť na teambuildingoch po skúšobnej dobe.

via GIPHY

Monika Macaláková