Ako bolo na začiatku… a čo znamená skratka P. J. Servis?

Peter Huszár je jedným zo zakladaťeľov spoločnosti P.J.Servis. Z pôvodných ,,otcov zakladateľov“ zostal už iba on, avšak od roku 2007 pôsobí v spoločnosti Ivan Jurkovič ako spolumajiteľ. Trošku sme ich oboch vyspovedali a teraz Vám prinášame rozhovor s Petrom.

Peter, čo stálo za ,,zrodom“ P. J. Servisu?

Tak zrod P. J. Servisu by som označil ako ,,poetický“. V roku 2002 som prišiel do Bratislavy a pretĺkal sa ako sa len dalo. Keďže som študoval diaľkovo v Banskej Bystrici, bolo ťažšie nájsť si trvalý pracovný pomer a chcel som si čas rozložiť medzi štúdium a prácu. Preto som začal využívať rôzne pracovné agentúry, ktoré pôsobili v Mlynskej doline. Až jedného dňa som si povedal, že toto by som zvládol robiť aj ja. A tak vznikla spoločnosť P. J. Servis. Konkrétne to bolo 17.11.2002. Možno sa pýtate, čo je na tom poetického? Tento deň je vlastne Dňom boja za slobodu a demokraciu (nazývaný aj deň študentov). 🙂 Tento rok budeme oslavovať 15 rokov existencie na trhu, čo je na Slovenské pomery veľmi pekné číslo. Vďaka patrí všetkým – bývalým aj súčasným – kolegom, ktorí sa pričinili o rozvoj našej spoločnosti a dodávajú jej obraz, lebo najmä im by sa dali pripísať zásluhy.

Bol si na to sám?

P. J. Servis sme založili spoločne s mojim bratrancom Jurajom Štefanecom, s ktorým sme vymýšľali, ako najlepšie osloviť ľudí, ale aj klientov. Dokonca paradoxne prvú brigádu, ktorú mal P. J. Servis k dispozícii, sme odpracovali spolu (ako aj mnoho ďalších :-)). Rád by som poďakoval aj svojej rodine, ktorá mi bola oporou hlavne v ťažkých časoch, ktorých bolo na začiatku veľa. Rovnaká vďaka patrí aj bývalej manželke, ktorá tiež pomáhala, ako sa dalo, pri vzniku spoločnosti.

Ako vyzerali prvé kancelárie?

Hihi, naše prvé kancelárie neboli :-). V internetovej kaviarni InKlub som mal prenajatý počítač na 4 hodinky denne a odtiaľ sa vykonávali všetky úkony. Prvé kancelárie sa nachádzali na Átriových domkoch – v bloku L, ale boli to pôvodne dve spojené izby. Až následne sme sa presunuli do súčasnej kancelárie, ktorá je na prvom poschodí. Postupom času sme kancelárie rozširovali až do aktuálneho počtu. Teraz sa ich snažíme zútulniť a dať im určitý štandart.

Čo vlastne znamená skratka P. J. Servis?

No je to trošku tajomné – s bodkami pri písmenách P. a J. A asi to tak aj necháme :-). Ľudia si to môžu doplniť aj sami :-). Teraz sme k P. J. Servis-u pridali aj značku Junglee.sk a dúfam, že ju budeme aj naďalej rozvíjať.

Ako sa obsadzovalo v minulosti, kedy nie každý mal pripojenie na internet a k dispozícii mobilný telefón?

V čase začiatkov P. J. Servisu nielen že nebolo pripojenie na internet (ako som spomenul, začínalo sa v internetovej kaviarni), ale problémom bolo, že ani mobilné telefóny neboli samozrejmosťou. Na internátoch sa nachádzali telefónne búdky a rodičia mali pevné linky doma. :-). Takto sa kedysi telefonovalo. Väčšina komunikácie preto prebiehala face to face :-). Ak chcel niekto brigádu, musel prísť osobne alebo zavolať na pevnú linku.

Neskôr s rozvojom techniky sme si vytvárali zoznami ľudí, ktorí chceli brigádovať. Písali sa do legendárneho zošítka :-). Neskôr už prišiel informačný systém, rozvoj mobilov, internetu a mailov. Teraz si už študenti môžu priamo u nás alebo cez náš portál Junglee.sk zaznačiť svoje voľné termíny počas semestra, celého roka, alebo prázdnin. Vybrať si hodiny počas dňa, ktoré chcú byť na brigáde Zvoliť si pracovný čas a v neposlednom rade aj samotný výkon práce. Vďaka technike vieme ľudí osloviť rýchlejšie a cielenejšie. Teraz je naša komunikácia viac online a prostredníctvom viacero kanalóv, ako facebook, mobilný telefón, mail, sms, osobne…

Peter ďakujeme Ti za zodpovedanie otázok. Na rozhovor s Ivanom sa môžete tešiť už čoskoro!

Barbora Bátorová