A je tu jar! ☀️🐝

Ahojte!

Keďže dnes máme oficiálny prvý jarný deň, vítam vás pri prvom jarnom blogu. Začiatok jari je jedným z najkúzelnejších okamihov v kalendári, kedy sa príroda prebúdza zo zimného spánku a svet sa mení do nových farieb. Je to čas, kedy si môžeme uvedomiť krásu a zázraky života okolo nás a vydať sa na cestu objavovania nových možností a príležitostí.

☀️🌍Jarná rovnodennosť

Jarná rovnodennosť je astronomický jav, ktorý nastáva dvakrát do roka. Označuje okamih, keď slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník, čo spôsobuje, že deň a noc sú približne rovnako dlhé na celom svete. Po jarnej rovnodennosti sa na severnej pologuli dni stávajú dlhšími, čo znamená začiatok jari, zatiaľ čo na južnej pologuli sa dni skracujú, čo znamená začiatok jesene. V tomto blogu sa pozrieme na význam jarnej rovnodennosti a ostatné náležitosti spojené s týmto fenoménom.

Jarná rovnodennosť sa zvyčajne vyskytuje okolo 20. alebo 21. marca na severnej pologuli Zeme. Presný dátum sa môže mierne líšiť každým rokom v závislosti od toho, ako sa menia slnečné dráhy a zemské obvody.

Jarnú rovnodennosť oslavujú rôzne kultúry po celom svete, a to často prostredníctvom rôznych festivalov a tradícií. Tieto aktivity môžu zahŕňať čistenie domu, pestovanie nových rastlín alebo zapálenie sviečok na počesť svetla a nového začiatku.

🐤🥚Veľká noc (kresťanstvo)

Pre kresťanské komunity je jarná rovnodennosť spojená so sviatkom Veľkej noci, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Oslavy zahŕňajú bohoslužby, veľkonočné omše, sviatočné jedlá a tradície ako zdobenie veľkonočných vajíčok a organizovanie rodinných stretnutí.

⛩️🌸Shunbun no Hi (Japonsko)

V Japonsku sa jarná rovnodennosť oslavuje sviatkom známym ako Shunbun no Hi. Ľudia navštevujú hroby svojich predkov, aby im zaslali modlitby a kvety, a tiež si užívajú pikniky a vychádzky v prírode.

🕌🧞‍♂️Perzský Nový Rok (Nowruz)

Nowruz, ktorý sa oslavuje v Perzii a vo viacerých krajinách je sviatok, ktorý slávi príchod jari a začiatok nového roka podľa iránskeho kalendára. Oslavy zahŕňajú rôzne rituály a tradície, ako sú napríklad príprava špeciálnych jedál, návštevy rodiny, priateľov a symbolické čistenie domov.

Toto sú len niektoré z mnohých spôsobov, ako sa jarná rovnodennosť oslavuje po celom svete. Každá kultúra má svoje vlastné unikátne tradície a rituály, ktoré reflektujú ich vzťah k prírode a slávnostným udalostiam. Je dôležité poznamenať, že jarná rovnodennosť nie je spôsobená len geometrickou orientáciou Zeme voči Slnku, ale aj vlastnosťami zemskej rotácie.

Na záver vám chcem pripomenúť, aby ste si nezabudli posunúť hodinky. Tento posun zo štandardného zimného späť na letný čas nastáva 31. marca 2024. Hodiny v nedeľu posunieme vpred z 2:00 na 3:00.V dôsledku tohto posunu sa pomaly ale isto predlžujú dni a my si môžeme užiť viac svetla až do večera.

Rasťo 😊