8 faktov o Veľkej noci, ktoré ste (možno) nevedeli!

Ahojte!

Vitajte pri prvom aprílovom blogu, v ktorom sa budeme venovať práve Veľkej noci. Obdobie, ktoré sa spája najmä s náboženskými tradíciami si pripomíname práve tento víkend. Keď sa povie veľká noc, všetci si hneď predstavia vajíčka, zajaca, bahniatka, barančeky a podobne. Viete však, odkiaľ tieto symboly prišli? Ak nie, po prečítaní tohto blogu budete múdrejší! Čítajte ďalej a dozviete sa 10 zaujímavých faktov, ktoré ste o Veľkej noci (možno) nevedeli!

Veľkonočné obdobie je v našej kultúre vnímané najmä ako kresťanský sviatok, ktorý oslavuje vzkriesenie Ježiša Krista. Termín pripadá vždy na nedeľu po prvom jarnom splne. Napriek tomu, že sa spájajú najmä s kresťanstvom, v iných častiach sveta sa toto obdobie spája najmä s vítaním jari, pričom každá kultúra má vlastne zvyky a tradície. Nasleduje 10 zaujímavostí, ktoré hovoria o tradíciách nielen v našej zemepisnej šírke:

1.  Anglický názov Easter je odvodený od mena anglosaskej bohyne Eostre, ktorá bola zobrazovaná ako bohyňa plodnosti, úsvitu a svetla. Bola uctievaná na  pohanských         festivaloch oslavujúcich príchod jari.

2. Pokiaľ by ste na Veľký Piatok organizovali v niektorých častiach Nemecka párty, hrozí Vám pokuta do 1000€. V konzervatívnejších častiach je v tento deň naozaj                zakázané tancovanie na verejnosti.

3.  Šibanie korbáčom, ktoré je medzi dievčatami tak neobľúbené je ľudový zvyk, ktorý pochádza ešte z pohanských čias. Naši predkovia totižto verili, že zelená  vetvička,         ktorou dievčatá šibali odplaší choroby. Dotyk korbáča vraj prináša silu, krásu a omladenie.

4.  V Španielsku je dôraz na kresťanské tradície veľmi silný, a preto sa ulice miest plnia kajúcnikmi v špicatých červených kapucniach, tzv. „nazarenos“. V závislosti od              regiónu sa farebne odlišujú. Takto oblečení prechádzajú ulicami mesta a v rukách držia zapálené sviečky, fakle alebo nesú veľký kríž.

5.  Pokiaľ by ste sa ocitli cez Veľkú noc v Taliansku, mohli by ste natrafiť na tradíciu – gúľanie syra. V metečku Panicale sa na Veľkonočný pondelok organizuje                          podujatie, počas ktorého ľudia súťažia v gúľaní syra dole kopcom. Ten, ktorý ho dostane do cieľa ako prvý, vyhráva.

6.  Prechádzame na tradičné veľkonočné symboly ako vajíčko a baránok. Vajíčko je symbolom nového života, pretože aj samo obsahuje zárodok. Znamená životnú silu,             narodenie, nesmrteľnosť a vďaka škrupine aj pocit bezpečia. Baránok súvisí Symbol nevinnosti a boja so zlom. Bol rozšírený už v predkresťanskej tradícii v celom               Stredomorí, v pastierskych krajinách.

7.  Tradičným kvetom veľkej noci je biela ľalia. Tento kvet symbolizuje čistotu, radosť, nový život a vzkriesenie. V Biblii sa ľalia spomína viackrát a často je používaná ako       dekorácia v kostoloch, na oltároch a v domácnostiach.

8. V Grécku málokedy nájdete veľkonočné vajíčka inej farby ako červenej. Červená reprezentuje krv a pripomína tak ukrižovanie Ježiša Krista.

Verím, že ste sa dozvedeli aspoň niečo nové a nezabúdajte na to, že počas tohto obdobia máme až dva dni pracovného pokoja – piatok a pondelok. V rámci celého Junglee tímu Vám prajeme príjemné sviatky!

 

Alexia 🙂