Prihlás sa cez facebook!

Zobrazíme ti brigády na mieru.
Informácie budeš mať vždy po ruke a včas.

30. výročie Nežnej revolúcie

Ahojte študenti!

Vítam Vás v ďalšom blogu, ktorý bude odlišný od všetkých ostatných. Zaspomíname si na 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorá sa konala 17.novembra 1989. Generácia dnešných študentov nezažila síce túto udalosť, ale možno z rozprávania rodičov alebo starých rodičov viete veľmi dobre o čo ide.

Štrngajúce kľúče, či prsty vztýčene do tvaru písmená V sú symbolmi nežnej revolúcie. Naši starí rodičia, či dokonca rodičia protestovali a chceli vynútiť politické zmeny. Môžeme byť pyšní za ich odhodlanosť, že dokázali takto bojovať za práva ľudí! Bojovali za to, aby neboli vojny na našom území, nestrieľalo sa po ľuďoch za ich názor, či dokonca bezdôvodne. Viedli ČSR k lepším časom. Svojim štrnganím s kľučaním na námestí SNP v Bratislave ukázali, že sú odvážny a hrdý národ a neboja sa presadiť svoje.

via GIPHY

Študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia. Nebáli sa ničoho a organizovali protest. Preto v tento dátum je aj označovaný aj ako Medzinárodný deň študentov. Vďaka 17. novembru v roku 1989 môžeme mať také podmienky na študovanie, ako máme teraz. Môžeme študovať na Erasme v zahraničí, vycestovať na zahraničnú prax alebo len tak si odpracovať leto v Amerike a potom cestovať ďalšie týždenne po Amerike.

V súčasnosti školy spolupracujú s rôznymi ďalšími zahraničnými škola, čo vedie aj k lepším možnostiam vzdelávať sa. V roku 1989 študenti tieto možnosti nemali a bojovali zato, aby v blízkej budúcnosti sme my mohli ich mať. Ľudia nemohli len ta jednoducho niekde vycestovať cestovať do zahraničia ako môžeme momentálne my. Z každej strany máme veľa príležitostí, ktoré treba využiť.

via GIPHY

Nepripomínajú Vás tieto protesty niečo? Ako ste mohli postrehnúť ani v súčasnosti ľuďom nie je ukradnuté Slovensko. Mladí, ale aj starší ľudia reagovali protestami za Slušné Slovensko. Vraždy za to, že niekto povie pravdu? Nie! A za to sme protestovali MY, naša generácia. Áno myslím vraždu Jána Kuciaka. Ľudia sa snažia, aby sme sa nediali takéto veci a každý mohol slobodne vyjadriť svoj názor, žijeme predsa v demokratickom štáte.

Možno sme sa vyvinuli k lepšiemu len čo sa týka politikov, tam to zostalo na mŕtvom bode. Slovensko by bol vynikajúci štát, keby nie sú okolo len polopravdy a klamstvá. Momentálne s tým nevieme nič spraviť, ale verím, že časom sa dostane na povrch všetko a každý bude pykať za to, čo spravil.

Minimálne my študenti by sme mali byť šťastní, že máme možnosti také aké máme a treba ich využiť. Lebo pred 30tými rokmi naši rodičia tú možnosť nemali a bojovali za to, aby sme ju my mali. Užime si deň študentstva a buďme radi za to, čo máme. Preto každý jeden z nás by si mal počas tohto dňa uvedomiť, aký významným dňom to bol pred 30 rokmi.

Pekný sviatok študenti! 🙂

Nika Poláková