18.5 – Medzinárodný deň múzeí

Ahojte,

18. Máj je Medzinárodný deň múzeí, a možno si teraz poviete: „Múzeá ? To nie je pre mňa.“ Ale počkajte! Múzeá môžu byť skutočne vzrušujúce a dobrodružné! Na Slovensku máme niekoľko úžasných múzeí, ktoré by vás mohli zaujať.

Povedzme si to narovinu – ak vás fascinuje história, príroda, veda, umenie alebo dokonca aj sci-fi, múzeá majú pre vás niečo v zásobe.

Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave je ako živá encyklopédia slovenskej histórie. Prenesie vás do doby rytierov, kráľov a hrdinských príbehov či neuveriteľných prírodných javov. SNM je domovom mnohých vzácnych artefaktov a umeleckých diel, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť slovenskú kultúru a dedičstvo. Okrem hlavnej budovy v Bratislave má múzeum množstvo pobočiek po celom Slovensku. Práve 18. mája bude v Prírodovedeckom múzeu SNM v Bratislave podujatie s názvom Kométy – dnešné poznatky a novinky, na ktoré vstup bude voľný.

Ale nezabudnite na adrenalín! Východoslovenské múzeum v Košiciach je skvostom pre všetkých dobrodruhov. Odrazí vás späť v čase, aby ste spoznali život v minulosti. Môžete si vyskúšať, ako vyzerá byť archeológom alebo si prehliadnuť umelecké diela, ktoré vás môžu inšpirovať k vlastnému tvoreniu. K príležitosti výročia medzinárodného dňa múzeí si Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravilo vernisáž s názvom Výtvarné spektrum Košického kraja, kde si budete môcť pozrieť umelecké diela košických výtvarníkov.

A čo ak ste fanúšikmi tajomstiev a strašidelných príbehov? Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne vám môže priniesť dávku mysteriózneho napätia. Prejdete sa po hradnom nádvorí a cítite, ako sa staroveká atmosféra vznáša vo vzduchu. A kto vie, možno objavíte tajné chodby alebo rozlúštite kód na stratenom poklade! 18. mája je pripravené špeciálne podujatie na tému Čo v expozícii nenájdete, počas ktorej sa odprezentujú vzácne zbierkové predmety a zaujímavosti z depozitárov, ktoré bežne návštevníci počas prehliadky nevidia. A BONUS – Pri príležitosti Dňa múzeí bude všetkým návštevníkom poskytnutá 50% zľava zo vstupného.

via GIPHY

Takže nezabudnite, že múzeá nie sú len miestom na výlety so školou, ale aj priestorom na objavovanie. Medzinárodný deň múzeí – 18. Máj – je skvelou príležitosťou na to, aby ste vstúpili do sveta múzeí a otvorili si dvere k novým skúsenostiam, zahĺbili sa do fascinujúcich tém či získali si nové perspektívy.

Janči 🙂